EurópaVilág

A szlovák parlament alelnöke a világháború lehetőségéről beszélt

Hirdetés

A NATO-katonák Ukrajnába történő küldése új világháborúhoz vezethet – jelentette ki a RIA Novosztyinak Tibor Gašpar, a szlovák parlament alelnöke.

„Úgy tűnik, Európa még mindig nem értette meg, hogy az Egyesült Államok politikájában változás állt be Oroszországhoz való viszonyulásban. Vannak országok, amelyek érdekeltek a feszültség további eszkalációjában. Az ilyen szándékokat – hogy NATO-katonákat küldjenek Ukrajnába – én olyasminek tartom, ami új világháborúhoz vezethet. Ugyanakkor nem hiszem, hogy Európában konszenzus lenne ebben a kérdésben” – véli a képviselő.

Gašpar szerint elsősorban Franciaország és az Egyesült Királyság azok az országok, amelyek érdekeltek a konfliktus fokozásában, míg az Európai Unió kisebb országai tisztában vannak azzal, hogy a csapatok Ukrajnába küldése újabb, nagyszabású fegyveres konfliktust robbantana ki Európában. A politikus hozzátette: jelenleg az európai országok elvesztették gazdasági versenyképességüket az Oroszország elleni szankciók miatt.

„Európa gazdaságilag rossz állapotban van, nem vagyunk versenyképesek, mert folyamatosan elfogadtuk az Oroszország elleni szankciókat valamilyen energia-, gáz-, és kőolaj-lemondás nevében. Ma az európai gyárak nem versenyképesen működnek. Úgy gondolom, hogy ez a folyamat meg fog állni, és Európában a józan ész fog győzedelmeskedni” – tette hozzá.

Emmanuel Macron francia elnök a 2024. március 27-i párizsi „hajlandók koalíciója” csúcstalálkozót követően kijelentette, hogy a koalíció több tagja is tervezi „elrettentő erők” Ukrajnába küldését. A francia elnök hangsúlyozta, hogy ez a francia–brit kezdeményezés nem helyettesítené az ukrán fegyveres erőket, és az „elrettentő erők” nem békefenntartók lesznek. Feladatuk Oroszország elrettentése lenne, és az ukrán féllel egyeztetett stratégiai helyszíneken helyezkednének el. Macron megjegyezte, hogy nem mindenki ért egyet ezzel az elképzeléssel, ám annak megvalósításához ez nem is feltétlenül szükséges.

Hirdetés

Az orosz Külső Hírszerző Szolgálat sajtóirodája korábban arról számolt be, hogy a Nyugat az ukrán hadsereg harcképességének helyreállítása érdekében egy mintegy 100 ezer fős úgynevezett „békefenntartó kontingenst” kíván Ukrajnába telepíteni. Az SZVR szerint ez Ukrajna tényleges megszállását jelentené.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője korábban kijelentette, hogy békefenntartók csak a konfliktusban érintett felek beleegyezésével telepíthetők.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter március 6-án hangsúlyozta, hogy Oroszország nem lát lehetőséget kompromisszumra a külföldi békefenntartók ukrajnai elhelyezésének kérdésében. Mint mondta, ha külföldi kontingenst telepítenének Ukrajnába, a nyugati országok nem lennének hajlandóak tárgyalni a békés rendezés feltételeiről, mivel az ilyen jelenlét „tényeket teremtene a terepen”. Az orosz külügyminisztérium korábban már közölte, hogy egyes uniós országok „békefenntartók” küldésére vonatkozó tervei provokatív lépésnek számítanak, amely a kijevi vezetésben meglévő illúziók fenntartására irányulnak.

Npitéma

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!