Európa

A szlovákok is kihúzták a gyufát az EU-ban

Hirdetés

Az Európai Unió a hírek szerint továbblép azzal a fenyegetéssel, hogy megtorlásként visszatartja a Szlovákiának szánt pénzeszközöket a büntető törvénykönyv jelentős reformja miatt, amely magában foglalta a különleges korrupcióellenes ügyész eltávolítását is, számol be az Oroszhirek.hu.

A Bloomberg által vasárnap idézett források szerint az Európai Bizottság több lehetőséget is mérlegel Pozsony pénzügyi megbüntetésére. Az egyik javaslat egy úgynevezett feltételességi mechanizmust tartalmazna, amely lehetővé tenné az EU kohéziós programja keretében Szlovákiának juttatott 12,8 milliárd euró egy részének befagyasztását. Brüsszel emellett „visszakövetelhetné” a 2,7 milliárd euró Covid–19-támogatás egészét vagy egy részét, amelyet Pozsony kapott az uniótól.

A szlovákiai különleges ügyészségi egységet, az USP-t 2004-ben hozták létre, és idén márciusban bezárták. Utolsó vezetője, Daniel Lipsic igazságügyi miniszter is ott volt abban a kormányban, amely 2010-ben leváltotta Fico első kabinetjét. A 2023-as, harmadik miniszterelnöki címéért folytatott, sikeres választás során Fico azzal vádolta az USP-t, hogy politikai indíttatású ellenőrzésekkel célba vette a Smer-SD pártját.

„Ennek a gonoszságnak Lipsic formájában véget kell vetni, és mi ezt erőteljesen és alaposan megtesszük” – mondta Fico újságíróknak 2023 decemberében, a választások megnyerése után.

Az ellenzéki Progresszív Szlovákia párt azzal vádolta a miniszterelnököt, hogy „büntetlenségre és bosszúra törekszik a jogállamiság elleni villámháborúval”.

Hirdetés

Az Európai Bizottság februárban figyelmeztette Pozsonyt, hogy reformja „közvetlen és jelentős negatív hatással lesz az uniós jogra és az unió pénzügyi érdekeire” – áll a Boris Susko szlovák igazságügyi miniszternek írt levélben, amelyet a média idézett.

Brüsszel korábban a feltételességi mechanizmust arra használta, hogy megbüntesse Magyarországot a jogállamiság terén tapasztalható visszalépés miatt. Orbán Viktor miniszterelnök és Fico is azzal vádolta Brüsszelt, hogy megsértette a tagállamok szuverenitását, és rosszul kezeli az ukrán válságot.

Miután a szlovák korrupcióellenes szervet felszámolták, uniós források jelezték, hogy az EU nem fogja elhamarkodottan megbüntetni Pozsonyt.

„Jelenleg nem látjuk Szlovákiát jelentős problémának a külügyek terén, például Ukrajna kezelését illetően” – mondta akkor egy uniós diplomata a Reutersnek. Egy másik tisztviselő szerint Magyarország elidegenedése példaként szolgált az unió számára.

A szélesebb körű szlovákiai reformot hónapokra felfüggesztették, amíg az alkotmánybíróság tanácskozott. Miután június elején jóváhagyta a legtöbb változtatást, a parlament finomított a jogszabályon, amelyet Susko úgy nevezett, hogy megpróbálta csökkenteni az EU megtorlásának kockázatát.

Hirdetés

Magyar Hírlap

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!