Egy menedékkérő család pert nyert a magyar állam ellen a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán, miután a hatóságok megsértették négy gyermekük és szüleik emberi jogait azzal, hogy jogellenesen tartották fogva és éheztették őket a tranzitzónában. Az esetről a Magyar Helsinki Bizottság tájékoztatott saját közleményében.
Az afganisztáni M. D. A. és felesége, S. A., négy gyermekükkel Iránon keresztül érkeztek Magyarország határára, ahol 2019. január 9-én a magyar hatóságok engedélyével beléptek a röszkei tranzitzónába menedékkérelmük benyújtása céljából. Négy hónapon keresztül tartották őket fogva ezekben a börtönszerű körülmények között, amelyek nem feleltek meg gyermekek elhelyezésére.
A hatóságok először elutasították a menedékkérelmüket, arra hivatkozva, hogy a család Szerbián keresztül érkezett, amely biztonságos országnak minősül. Ezt követően kiutasították őket, de a család a Magyar Helsinki Bizottság segítségével jogorvoslatot kért. Egy magyar bíróság kimondta, hogy a tranzitzónában való, egy hónapot meghaladó fogvatartás jogellenes. A hatóságok nyomást gyakoroltak a családra, hogy térjenek vissza Szerbiába, többek között azzal, hogy megtagadták az ételt a szülőktől, amit csak a strasbourgi bíróság sürgős beavatkozása után szüntettek meg.
2019. május 9-én a hatóságok arra próbálták kényszeríteni a családot és más menedékkérőket, hogy szálljanak fel egy buszra, amely egy Afganisztánba tartó repülőjárathoz vitte volna őket. Egy terhes nő rosszul lett a rendőrök intézkedése során, ezért végül a családot Szerbiába próbálták visszaküldeni.
A strasbourgi bíróság ítélete megállapította, hogy a magyar állam megsértette a család jogait. A tranzitzónában történő elhelyezésüket fogvatartásnak minősítették, amelynek nem volt jogalapja, így az önkényesnek bizonyult, és jogorvoslatra sem volt lehetőségük. A gyerekek fogvatartásának körülményei, valamint a szülők éheztetése embertelen és megalázó bánásmódot jelentett. Az ítélet szerint a család összesen 10 ezer eurós kártérítésben részesül.
Juhász Katalin, a Magyar Helsinki Bizottság menekültügyi programjának jogi koordinátora elmondta, hogy ez már a 21. eset, amikor a strasbourgi bíróság elmarasztalja a magyar államot jogellenes fogvatartás miatt. Ezen felül a bíróság 24 sürgős intézkedést rendelt el a tranzitzónás éheztetések kapcsán. Juhász így nyilatkozott:
„Bár a tranzitzónákat felszámolták, a déli határon azóta is szándékosan és tömegesen követ el jogsértéseket az állam. Az erőszakos visszakényszerítések tovább súlyosbították a tranzitzónákban tapasztalt jogsértéseket.”
Hozzátette: „Elkeserítő, hogy a strasbourgi ítéletek és az uniós bírósági bírságok sem térítik jobb belátásra a kormányt, amely továbbra is ragaszkodik az embertelen gyakorlatokhoz. A jogsértések következményeit végső soron a magyar állampolgároknak kell viselniük” – írja a liberális Telex.