Afganisztáni tálibok küldöttsége tárgyal Svájcban
Az afganisztáni tálibok küldöttsége tárgyal a héten Genfben humanitárius szervezetekkel és svájci diplomatákkal – közölte kedden az alpesi ország külügyminisztériumának szóvivője. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a tálib delegáció látogatása nem értelmezhető a radikális iszlamisták rendszerének elismeréseként.
A svájci ATS Keystone hírügynökség információi szerint a tizenkét fős küldöttséget Latifullah Hakimi mufti vezeti, aki az afgán védelmi tárca egyik magas rangú tisztségviselője, egyben a tálib mozgalmon belüli visszaélések kivizsgálásáért felelős bizottság elnöke.
A tálib küldöttség a Geneva Call nevű jogvédő csoport meghívására érkezett Genfbe. A Geneva Call, amely több éve tevékenykedik Afganisztánban, a nemzetközi humanitárius jog nem állami fegyveres csoportok általi betartása mellett kardoskodik.
A svájci külügyminisztérium tájékoztatása szerint a zárt ajtók mögötti megbeszélések mindenekelőtt olyan kérdésekre összpontosítanak, mint a humanitárius szervezetek hozzáférése a rászoruló lakossághoz, valamint a humanitárius dolgozók védelme és az emberi jogok tiszteletben tartása. Napirendre kerül majd a konfliktus-övezetekben élő gyermekek védelme és az aknamentesítés is.
„A párbeszéd elengedhetetlen a szigorúan semleges és pártatlan humanitárius küldetésünk teljesítéséhez. A héten tárgyalunk az Iszlám Emirátus magas rangú küldöttségével, és bízunk benne, hogy e megbeszélések építő jellegűek lesznek „- mondta az egyik szóvivő.
NEM ISMERIK EL A RENDSZERT
A svájci fél hangsúlyozta, hogy a tálib delegáció látogatása nem értelmezhető a 2021 augusztusában hatalomra került radikális iszlamisták rendszerének elismeréseként. Mint mondta, a héten kerül sor a találkozóra a külügyminisztériumi delegációval, amelyben képviseltetik magukat a svájci fejlesztési ügynökség munkatársai, valamint a tárca békével és emberi jogokkal foglalkozó, illetve az ázsiai és csendes-óceáni térségért felelős részlegei.
A tálibok tavaly augusztusi hatalomátvétele óta Afganisztánban mélyült a humanitárius válság, mert a nyugati országok – valamint a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap – felfüggesztették a segélyek folyósítását, az Egyesült Államok pedig befagyasztotta az afgán központi bank számláit, a rajtuk tárolt mintegy 9 milliárd dolláros vagyonnal. Az afgán központi bank egyébként kedden közölte, hogy humanitárius segélyként 32 millió dollárt utaltak át számára.
MTI
A kép illusztráció