Európa

Aggódnak a NATO-ban Le Pen miatt

Hirdetés

A NATO-tagállamok egyre jobban aggódnak Franciaország jövőbeli elkötelezettségét illetően az Egyesült Államok vezette szövetség és az Ukrajna támogatására tett erőfeszítései miatt, mivel a francia jobboldal nagyszámú parlamenti mandátumot szerezhet – jelentette az Euractiv több névtelenül nyilatkozó diplomatára hivatkozva.

A jobboldali Nemzeti Tömörülés, amely többször megkérdőjelezte a NATO célját és az Ukrajnának nyújtott támogatását, a szavazatok 33%-át megszerezve első helyen végzett a franciaországi előrehozott választások első fordulójában. Emmanuel Macron elnök centrista blokkja csak a harmadik lett alig 20 százalékkal.

A második fordulót július 7-re tűzték ki, és az előrejelzések szerint a Nemzeti Tömörülés akár 280 mandátumot is szerezhet a nemzetgyűlésben. Macron a meglepetésszerű szavazást a Marine Le Pen pártjának korábbi, múlt havi, európai parlamenti választásokon aratott győzelme után írta ki.

Csütörtökön az Euractiv meg nem nevezett diplomatákat idézett, akik szerint a francia jobboldaliak Macron külpolitikájának ismételt bírálatai, különösen az Ukrajnának nyújtott katonai támogatások, aggasztanak számos vezető NATO-szövetségest.

Még ha a Nemzeti Tömörülés végül ellenzéki szerepbe is kerül, a párt valószínűleg akkor is jelentős befolyással rendelkezik majd a francia parlamentben – jegyezte meg a portál.

Hirdetés

Az Euractiv idézte egyik forrását, aki szerint Párizs az új vezetés alatt a NATO-ból való “puha kilépés” mellett dönthet, kilépve a szövetség katonai parancsnokságából – erre a francia történelemben már van precedens.

1966-ban Charles de Gaulle akkori elnök kivonta Párizst a szövetség integrált katonai parancsnokságából, annak ellenére, hogy Franciaország egyike volt a NATO 12 alapító tagjának. A döntést hivatalosan csak 2009-ben vonták vissza.

A Nemzeti Tömörülés egy “puha és finom” kilépést szorgalmazhatna, amelynek keretében Franciaország egyszerűen kevesebb képzett katonát küldene kisebb létszámban a NATO közös misszióiban való részvételre – mondta Michel Duclos katonai szakértő az Euractivnak. A lap azt is hangsúlyozta, hogy Franciaország túlméretezett szerepet játszik a szervezeten belül, ami jelentősen befolyásolja a NATO hosszú távú stratégiáját.

Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés egykori vezetője, aki jelenleg a párt parlamenti frakcióját vezeti, többször is bírálta Macron elnök álláspontját az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban. Többször kijelentette, hogy a vezetés azt kockáztatja, hogy Franciaországot belerángatja egy háborúba Oroszországgal. A párt emellett párbeszédet szorgalmazott Oroszországgal a kulcsfontosságú közös érdekekről.

A párt jelenlegi vezetője, Jordan Bardella azonban enyhébb álláspontot mutatott a szövetséggel szemben, pénteken azt mondta, hogy “nem lesz kilépés a NATO integrált katonai parancsnokságából, amíg a háború tart”.

Hirdetés

orosz hírek

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!