Akadályba ütközött Donald Trump egyik legradikálisabb lépése
Az Egyesült Államok egyik fellebbviteli bírósága szerdán elutasította Donald Trump adminisztrációjának sürgősségi beadványát, mely arra kérte a testületet, hogy ne hagyja helyben azt a bírói döntést, ami felfüggesztette az amerikai elnök rendeletét a születési jogon járó állampolgárság korlátozásáról. A San Franciscó-i fellebbviteli bíróság júniusban fogja meghallgatni a felek érveléseit.
A 9. körzeti fellebbviteli bíróság azután dobta vissza a Trump-adminisztráció beadványát, hogy egy seattle-i szövetségi bíró ideiglenesen felfüggesztette a republikánus zászlóvivő január 20-án aláírt elnöki rendeletét. Marylandi, massachusettsi és New Hampshire-i szövetségi bíróságok szintén blokkolták az intézkedés hatályba lépését, két esetben ugyancsak folyamatban van a fellebbezés.
Több mint négy évtizede ülök a bírói székben. Nem emlékszem még egy olyan esetre, ahol a feltett kérdés ennyire egyértelmű lett volna – jelentette ki a Ronald Reagan által kinevezett John Coughenour kerületi bíró január 23-án, Trump lépését „kirívóan alkotmányellenesnek” nevezve.
Tegnap a háromtagú fellebbviteli testület, ahelyett, hogy rögvest helyt adott volna az igazságügyi tárca sürgősségi kérelmének, miszerint meg kellene semmisíteni Coughenour döntését, júniusra tűzte ki a tárgyalást. Danielle Forrest bíró, akit első elnöki ciklusa alatt Donald Trump nevezett ki, véleményében kifejtette, egy gyors döntés kockáztatná a bírákba vetett közbizalmat, akiknek ideológiától és politikai preferenciáktól függetlenül kell meghozniuk döntéseiket.
„Maguk a körülmények sem utalnak egyértelmű sürgősségre, és a kormány által szorgalmazott kivételt a születési jogon járó állampolgárság alól egy bírói testület sem ismerte el soha„ – tette hozzá Forrest.
Trump blokkolt rendelete kimondta, hogy az amerikai kormányzat nem ismeri el többé a törvényes státusszal nem rendelkező bevándorlók Egyesült Államokban született gyermekeinek állampolgárságát.
Az intézkedés az egyébként legálisan Amerikában tartózkodó, így az ideiglenes munkavállalási, diák- és turistavízummal rendelkező anyák Egyesült Államokban világra jött gyermekeinek állampolgársághoz való jogát is eltörli, kivéve ha az apa amerikai állampolgár vagy zöldkártyát kapott.
Mindez azt jelenti, hogy Trump újraértelmezné az amerikai alkotmány XIV. kiegészítését, miszerint minden, az Egyesült Államok és annak joghatósága alá tartozó területen született személy amerikai állampolgár (Amerikában – jogi kifejezéssel élve – a ius soli („a talaj joga”) van érvényben, nem az Európában elterjedt ius sanguinis, a „vér joga”, miszerint a szülők állampolgársága a mérvadó).
A kérdés rendezése minden bizonnyal a konzervatív többségű Legfelsőbb Bíróságra fog maradni. A pert indító demokrata állami főügyészek szerint Trump rendelete évente több mint 150 ezer Amerikában született gyermektől tagadná meg az állampolgársághoz való jogot.
Portfolio.hu