Donald Trump amerikai elnök döntése nyomán az Egyesült Államok a jövőben nem vesz részt a Migrációs Globális Kompakt (GCM) kidolgozásának folyamatában, amelynek célja, hogy a tavaly szeptemberben elfogadott New York-i nyilatkozattal összhangban lefektesse azokat a közös elveket, gyakorlatokat és minimum sztenderdeket, amelyeket a jövőben a migráció kezelésekor minden országnak érvényre kell juttatnia.
Az ENSZ a migránsok jogainak fokozottabb védelmét, a migrációt övező „negatív tónus pozitív irányba terelését” és támogató környezet kialakítását reméli a GCM-től.
Az Egyesült Államok azért hagyta ott a tárgyalásokat, mert szerinte a végeredmény sértené a nemzeti szuverenitást.
A Migrációkutató Intézet felidézte Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet nyilatkozatát. Eszerint: az USA kormánya úgy véli, hogy a bevándorlásra vonatkozó döntéseket az amerikaiaknak maguknak kell meghozniuk, azokba más nem szólhat bele, ahogy abba sem, hogy kit engednek be az országba.
Az elemzés arra hívja fel a figyelmet, hogy a magyar kormány és a Trump-adminisztráció hasonlóan áll a migráció kérdéséhez, éppen ezért fájó az erős szövetséges elvesztése. Abban a környezetben, ahol az a szemlélet uralkodik, hogy a migráció pozitív hatásait kell előtérbe helyezni és egy támogató környezetet kell kialakítani, nagy érvágás egy olyan politikai erő kivonulása, ami ellensúlyozni tudná ezt, és reális keretek közé tudná szorítani a tárgyalásokat – fogalmazott az elemzés szerzője.
Forrás: magyaridok.hu