Site icon Mai Világ

Amerikai képviselők meg akarják büntetni Szaúd-Arábiát és az Emírségeket, mert Oroszország mellé álltak

Hirdetés

Az amerikai kongresszus három tagja törvényjavaslatot terjesztett elő, amely szerint csapatokat és rakétavédelmi rendszereket vonnának ki Szaúd-Arábiából és az Egyesült Arab Emírségekből, válaszul arra a döntésükre, hogy csökkentik az olajkitermelést.

Az OPEC+, az olajtermelő országok csoportja szerdán megállapodott abban, hogy napi 2 millió hordóval csökkenti a kitermelést, ami a globális kínálat 2%-ának felel meg.

A döntés meghozatalára akkor került sor, amikor a nyugati országok az ukrajnai konfliktus miatti szankciók részeként tovább próbálják korlátozni Oroszország olajkereskedelmét, miközben otthon is küzdenek az emelkedő energiaárakkal.

“Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek drasztikus olajtermelés-csökkentése – annak ellenére, hogy Biden elnök az elmúlt hónapokban mindkét ország felé közeledett – ellenséges cselekedet az Egyesült Államokkal szemben, és egyértelmű jelzés, hogy Oroszország mellé állnak az Ukrajna elleni háborúban” – fogalmaztak Sean Casten, Tom Malinowski és Susan Wild demokraták csütörtökön közös nyilatkozatukban.

Mindkét ország régóta támaszkodik az amerikai katonai jelenlétre az Öbölben biztonságuk és olajmezőik védelme érdekében. Nem látjuk okát annak, hogy az amerikai csapatok és vállalkozók továbbra is ezt a szolgáltatást nyújtsák olyan országoknak, amelyek aktívan ellenünk dolgoznak. Ha Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek segíteni akarnak Putyinnak, akkor őt kell keresniük a védelmük érdekében.

Hirdetés

A három demokrata azzal érvelt, hogy az OPEC+ által az olajárak emelése “úgy tűnik, hogy Oroszország olajexport-bevételeinek növelésére irányul”. Sürgetik az Öböl-menti államokat, hogy mutassanak “nagyobb hajlandóságot” arra, hogy együttműködjenek az Egyesült Államokkal “Oroszország ukrajnai agressziójának legyőzése érdekében”, ha jó kapcsolatokat akarnak fenntartani Washingtonnal.

A Fehér Ház szerint Joe Biden elnök “csalódott volt az OPEC+ rövidlátó döntése miatt”.

A szervezet a világ olajban gazdag országainak többségét tömöríti, köztük a közel-keleti arab államokat, Iránt, Oroszországot, Nigériát, Venezuelát és Malajziát.

Abdulaziz bin Szalmán szaúdi energiaügyi miniszter visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint az energiaválság közepette fegyverként kezelik az olajárakat.

Az amerikai törvényhozók megjegyezték, hogy Szaúd-Arábiában mintegy 3000, az Egyesült Arab Emírségekben pedig 2000 amerikai katona állomásozik, valamint F-35-ös vadászgépeket és “más fegyverrendszereket” üzemeltetnek amerikaiak. Rijád és Abu-Dzabi Washington hagyományos kulcsfontosságú közel-keleti szövetségesei közé tartozik.

Hirdetés

Az amerikai külügyminisztérium augusztusban jóváhagyta a Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) ballisztikus rakétaelhárító rakéták lehetséges eladását az Egyesült Arab Emírségeknek és a MIM-104 Patriot légvédelmi rakétarendszereket Szaúd-Arábiának.

orosz hírek

Hirdetés
loading...
Exit mobile version