Németország után Ausztria és Hollandia is visszatért a szénalapú villamosenergia-termeléshez amiért Oroszország elkezdte csökkenteni az EU-ba irányuló gázszállításokat – értesült a Bloomberg.
Ausztria újraindítja legnagyobb széntüzelésű erőművét a villamosenergia-termelés érdekében az orosz földgázszállítások csökkenése miatt – írja a hírügynökség.
Ausztria legnagyobb közműszolgáltatója és legértékesebb vállalata, a Verbund AG állítólag vasárnap késő este utasítást kapott, hogy készítse elő a Mellach széntüzelésű erőművét az üzemelésre. A Bécstől 200 kilométerre délre fekvő erőművet két évvel ezelőtt leállították, miután az ország úgy döntött, hogy teljesen kiiktatja a szenet az villamosenergia előállításából. Az erőművet olyan kutatók központjává alakították át, akik a hidrogén üzemanyag biztonságos betáplálásának módját keresik az elektromos hálózatba.
Rob Jetten holland éghajlat- és energiaügyi miniszter bejelentette, hogy Hollandia a földgázfogyasztás csökkentése érdekében feloldja a széntüzelésű erőművekre vonatkozó korlátozásokat, miközben “sürgős felhívást intézett” a vállalkozásokhoz, hogy a téli szezon előtt takarítsanak meg minél több energiát.
Hága aktiválta energiaválság-tervének “korai figyelmeztető” szakaszát, tekintettel az idei télen várható földgázhiányra – közölte Jetten hétfőn, hozzátéve, hogy a döntést “európai kollégáinkkal egyeztetve készítették elő az elmúlt napokban”.
“A kabinet úgy döntött, hogy azonnal visszavonja a széntüzelésű erőművek termelésének korlátozását” – mondta, utalva arra a szabályra, amely szerint Hollandiában minden széntüzelésű erőművet csak a beépített kapacitásuk legfeljebb 35 százalékán lehet üzemeltetni.
Más európai országok, köztük Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság is bejelentette, hogy az Oroszországból érkező földgázhiányt pótolandó, a széntüzelésű energia felhasználásának kiterjesztését tervezi.
orosz hírek