Ausztria nem enged – szembemennek Brüsszellel
Visszautasította az osztrák kormány az Európai Unió arra vonatkozó bírálatát, hogy Ausztriában másképpen számítják az országban dolgozó uniós polgárok családi ellátásait és adókedvezményeit, ha a gyerekeik külföldön élnek.
Juliane Bogner-Strauss családügyi miniszter az ORF rádiónak kedden elmondta: az Európai Bizottság január végén érkezett hivatalos felszólító levelére előző nap elküldte a válaszlevelet, és ebben újra világossá tette: az osztrák politikát az indokolja, hogy más országokban alacsonyabbak a megélhetési költségek.
Január 1-jétől az Ausztriában munkát vállaló uniós polgárok nem ott élő gyermekei után a családi ellátás és a személyi jövedelemadó-kedvezmény összegét az osztrák hatóságok a munkavállaló hazájában érvényes árszínvonal alapján állapítják meg. Az Ausztriában dolgozó magyaroknak például csak a “rendes” családi pótlék nagyjából 56 százalékát fizetik ki a Magyarországon élő gyerekeik után.
A magyar kormány ezért Marianne Thyssen foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős uniós biztoshoz fordult, hogy indítson kötelezettségszegési eljárást Ausztria ellen az új osztrák családtámogatási szabályozás miatt. A közösségi jog tiltja ugyanis, hogy az EU valamely országa csökkentse a joghatósága alatt biztosított személyeknek járó pénzbeli ellátásokat pusztán azért, mert ők vagy a családtagjaik másik tagállamban laknak, ahogyan az állampolgárság alapján történő megkülönböztetést is. A családi ellátások mérséklése így nemcsak megszegi a szociális biztonságra vonatkozó uniós szabályokat, hanem sérti az egyenlő bánásmód elvét is.
Ausztriában nagy arányban alkalmaznak kelet-európai munkaerőt számos szektorban, különösen az egészségügyben és az építőiparban. 2016-ban az osztrák állam 273 millió eurót utalt át más uniós tagállamokba, illetve az Európai Gazdasági Térség országaiba 132 ezer gyermek után járó családtámogatási juttatás formájában.
Ha az Európai Bizottság nem tartja elegendőnek a hétfői válaszlevelet, akkor felszólíthatja az osztrák kormányt, hogy két hónapon belül fogalmazzon meg egy alaposabban megindokolt állásfoglalást az ügyben.
Ha Ausztria továbbra is ragaszkodna a családi ellátások országok szerint különböző számításához, az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága elé viheti a kérdést. Ebben az esetben a luxemburgi székhelyű testület bírái dönthetik el, hogy elfogadható érv-e, hogy egyes tagállamokban alacsonyabbak a megélhetési költségek.