John Healey brit védelmi miniszter felvetette, hogy brit katonai kiképzőket lehetne Ukrajnába küldeni az ország hadseregének kiképzésére – jelentette a The Times nyomán az Oroszhírek.hu. Healey kijelentette, hogy Londonnak többet kellene tennie a meglévő kiképzési program racionalizálásáért, és jobban Kijev igényeihez kellene igazítania azt.
Az ukrajnai háború 2022 februári eszkalálódása óta az Egyesült Királyság Kijev egyik leghűségesebb támogatójává vált, azóta több tízezer ukrán katonát készített fel saját területén. Sőt, a brit napilap szerint az ország „kis létszámú” csapatot telepített Ukrajnába, hogy „segítsen az orvosi kiképzésben”.
Az elmúlt hónapokban több NATO-tagállam vezetője is felvetette, hogy „kiképzési és segítségnyújtási” céllal katonai személyzetet küldene Ukrajnába.
A The Times idézte Healey-t, aki kijevi látogatása során azt mondta, hogy az Egyesült Királyságnak „a kiképzést jobban meg kellene feleltetnie annak, amire az ukránoknak szükségük van”.
„Meg kell [tennünk], hogy az ukránok könnyebben hozzáférjenek, és együtt kell [dolgoznunk] az ukránokkal, hogy segítsünk nekik motiválni és több újoncot mozgósítani” – tette hozzá.
A lap kérdésére, hogy ez magában foglalja-e a kijevi csapatok kiképzését a hazájukban, Healey nem volt hajlandó határozott választ adni, csupán azt ígérte, hogy „ahol csak tudunk, megnézzük, hogyan reagálhatunk arra, amit az ukránok akarnak”.
A BBC meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a védelmi miniszter továbbra is az asztalon tartja ezt a lehetőséget. Kijevi útja során Healey ragaszkodott ahhoz, hogy „Oroszország nem győz”, hozzátéve, hogy „sokkal nagyobb nyomást tudunk gyakorolni” Moszkvára.
A múlt hónapban a Le Monde című francia napilap arról számolt be, hogy az Egyesült Királyság és Franciaország „újraindította” a tárgyalásokat a csapatok Ukrajnába telepítéséről. Az év elején Emmanuel Macron francia elnök azt mondta, hogy nem zárja ki egy ilyen forgatókönyv megvalósulását. Javaslatától azonban számos NATO-tagország gyorsan elzárkózott.
Még Észtország védelmi minisztere – Kijev egyik leglelkesebb támogatója – is kevés lelkesedést mutatott egy ilyen telepítéshez. Hanno Pevkur november végén úgy érvelt, hogy egy ilyen lépés kockázatai meghaladnák az előnyöket.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője akkor megjegyezte, hogy jelenleg nincs konszenzus a nyugati országok között a csapatok Ukrajnába küldéséről, és „forrófejűeknek” minősítette azokat, akik egy ilyen lépésről tárgyalnak.
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban arra figyelmeztetett, hogy egy ilyen bevetés „súlyos konfliktushoz vezethet Európában és globális konfliktushoz”.
Magyar Hírlap