Von der Leyen nem kertelt: az EU brutálisan visszacsaphat Trumpnak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen bejelentette, hogy az EU kész erőteljes kereskedelmi intézkedéseket bevezetni, beleértve az amerikai digitális vállalatok megadóztatását is, ha a Donald Trump amerikai elnökkel folytatott tárgyalások nem vezetnek eredményre a vámháború lezárásában.
Von der Leyen a Financial Timesnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy az EU „teljesen kiegyensúlyozott” megállapodásra törekszik Washingtonnal Trump 90 napos vámmoratóriuma alatt. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy kudarcba fulladt tárgyalások esetén
kész drámaian kiterjeszteni a transzatlanti kereskedelmi háborút a szolgáltatásokra is,
potenciálisan beleértve a digitális hirdetési bevételek megadóztatását, ami olyan technológiai óriásokat érintene, mint a Meta, a Google és a Facebook.
„Megtorló intézkedéseket dolgozunk ki” – mondta von der Leyen, kifejtve, hogy ezek között szerepelhet az EU kényszerítés elleni eszközének első alkalmazása, amely a szolgáltatásexportot is sújthatja. „Széles körű ellenlépések állnak rendelkezésre… arra az esetre, ha a tárgyalások nem lennének kielégítőek.”
Az Európai Bizottság elnöke szerint ez magában foglalhatja az USA és az EU közötti szolgáltatáskereskedelemre kivetett vámokat, hangsúlyozva, hogy a pontos intézkedések a Washingtonnal folytatott tárgyalások kimenetelétől függenek. „Egy példa lehet, hogy illetéket vethetnénk ki a digitális szolgáltatások hirdetési bevételeire” – tette hozzá.
Az intézkedés egy, az egész egységes piacon alkalmazott vám lenne, amely különbözik a digitális értékesítési adóktól, amelyeket a tagállamok egyénileg vetnek ki.
Von der Leyen szerint Trump kereskedelmi háborúja „teljes fordulópontot jelent a globális kereskedelemben”. „Ez kétségtelenül fordulópont az Egyesült Államokkal való kapcsolatunkban” – mondta, hozzátéve: „soha többé nem térünk vissza a status quóhoz.”
„Ebben nincsenek győztesek, csak vesztesek” – folytatta, utalva a részvény- és kötvénypiacokon tapasztalható zavarokra. „Ma látjuk a káosz árát… a bizonytalanság költségei, amelyeket ma tapasztalunk, súlyosak lesznek.”
A Washingtonnal folytatandó tárgyalások szükségességére hivatkozva a Bizottság csütörtökön felfüggesztette az amerikai acél- és alumíniumvámokra tervezett válaszlépéseit, amelyeket a múlt hónapban vezettek be. Az intézkedések körülbelül 21 milliárd euró értékű amerikai importot érintettek volna, beleértve a baromfit, a narancslevet és a jachtokat.
Von der Leyen, aki az EU 27 tagállama nevében felügyeli a kereskedelempolitikát, elmondta, hogy a Bizottság korábban már próbált tárgyalni az Egyesült Államokkal, de azt a választ kapták, várjanak Trump április 2-i bejelentéséig, amely 20%-os „kölcsönös” vámot vetett ki az EU-ra.
Von der Leyen nyitottnak mutatkozott az EU és az USA szabványainak összehangolására vonatkozó megbeszélésekre, de hozzátette, hogy valószínűleg korlátozott eredményeket hozna. „Szerintem abszolút érdemes megvizsgálni, hol tudjuk összehangolni normáinkat és szabványainkat, hogy megkönnyítsük az üzleti életet. Tehát nyitott vagyok erre” – mondta. „De nem szabad túl nagy elvárásokat támasztanunk, mert… gyakran azért vannak különböző szabványok, mert különbségek vannak az életmódban és a kultúrában” – mondta.
Kizárta az EU „érinthetetlen” digitális tartalomra és piaci erőre vonatkozó szabályozásának felülvizsgálatát, amelyet a Trump-tisztviselők az amerikai technológiai óriáscégekre kivetett tényleges adónak tekintenek. Az EU nem fog tárgyalni az áfáról sem, amely szerinte egyenértékű az amerikai forgalmi adóval: „ezek nincsenek a tárgyalási csomagokban, mert ezek a mi szuverén döntéseink.”
Ha a tárgyalások kudarcba fulladnak, az EU automatikusan újraaktiválja az amerikai acél- és alumíniumvámokra válaszul tervezett megtorló intézkedéseket.
„A szolgáltatásokat kínáló vállalatok jó üzletet csinálnak ezen az EU piacon. És a szolgáltatások túlnyomó többsége, 80 százaléka az USA-ból érkezik. Tehát ismét, tárgyalásos megoldást szeretnénk, ami mindannyiunk számára a legjobb” – mondta.
A szolgáltatáskereskedelem potenciális célba vétele mellett von der Leyen elmondta, hogy Brüsszel olyan lépéseket is fontolgat, mint például az USA-ba irányuló fémhulladék-export esetleges megadóztatása, ahol az EU-s szállítmányok iránt nagy a kereslet az amerikai acélművek részéről.
A globális kereskedelmi háború potenciális tovagyűrűző hatásaira kitérve von der Leyen kijelentette, hogy az EU „nem fogja tolerálni”, ha az amerikai vámokkal sújtott kínai áruk Európába irányulnak, hozzátéve, hogy Brüsszel „óvintézkedéseket fog hozni”, ha az új megfigyelési mechanizmus a kínai import növekedését észleli.
Von der Leyen elmondta, hogy ezt a kérdést felvetette Li Qiang kínai miniszterelnöknek egy e heti telefonbeszélgetés során, aki azt válaszolta, hogy „ez a kockázat nem áll fenn, mert ösztönöznék a fogyasztást Kínában”.
Az USA-val folytatott tárgyalások kimenetelétől függetlenül Trump politikája gyökeresen átformálta a globális kereskedelmi kapcsolatokat – mondta von der Leyen, és ösztönözte az EU és olyan hatalmak közötti tárgyalásokat, mint Malajzia, Thaiföld, Fülöp-szigetek, Indonézia és az Egyesült Arab Emírségek.
Portfolio