Site icon Mai Világ

Az EU elutasította Magyarország javaslatait az ukrajnai konfliktus lezárására

Hirdetés

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke elutasította Magyarország javaslatait az ukrajnai konfliktus lezárására – jelentette kedden a Reuters. Michel nyilvánosan bírálta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, aki a közelmúltban békemisszió keretében Kijevbe, Moszkvába és Pekingbe látogatott.

Az Orbánnak írt levelében Michel állítólag közölte a magyar vezetővel, hogy nincs uniós felhatalmazása a konfliktusról szóló tárgyalásokra.

„A Tanács soros elnökségének [amelyet Magyarország tölt be] nincs szerepe abban, hogy az Uniót képviselje a nemzetközi színtéren, és nem kapott megbízást az Európai Tanácstól arra, hogy az Unió nevében lépjen fel” – idézte Michel levelét a Reuters.

Az üzenet válasz volt Orbán múlt héten az uniós vezetőknek küldött levelére, amelyben ismertette az ukrán, az orosz és a kínai vezetéssel folytatott tárgyalásainak eredményeit, javaslatokat tett a konfliktus lezárására, és egy amerikai látogatást követően kifejtette véleményét Washington külpolitikájáról.

Orbán azt javasolta, hogy „nyissuk meg újra a közvetlen diplomáciai kommunikációs vonalakat Oroszországgal”, miközben magas szintű kapcsolatot tartunk fenn Kijevvel, és tárgyalásokat folytatunk Kínával, amely közvetítőként léphetne fel.

Hirdetés

Válaszul Michel kijelentette, hogy „Ukrajnáról nem lehet vita Ukrajna nélkül”, és azt állította, hogy Brüsszel „következetesen arra törekedett, hogy széles körű nemzetközi támogatást szerezzen egy átfogó, igazságos és tartós béke érdekében”.

Michel visszautasította Orbán azon állítását is, hogy Brüsszel követi Washington háborúpárti példáját, és nincs saját, független cselekvési terve. A magyar miniszterelnök azzal érvelt, hogy Joe Biden amerikai elnök nem képes megváltoztatni Washington Ukrajnával kapcsolatos hozzáállását, míg választási riválisának, Donald Trumpnak részletes terve van, és kész „békeközvetítőként” fellépni.

Az EU és az Egyesült Államok az ellenségeskedések 2022-es kitörése óta több milliárdos katonai támogatást nyújtott Kijevnek. Magyarország azon kevés uniós országok egyike, amelyek bírálják Brüsszel hozzáállását a konfliktushoz. Budapest elutasította, hogy fegyvereket küldjön Kijevnek, és többször blokkolta az Oroszország elleni szankciókat, valamint az Ukrajnának szánt segélyeket. Orbán ragaszkodik ahhoz, hogy az ukrajnai konfliktust tárgyalások útján kell megoldani.

Kijevi látogatása során a magyar kormányfő felszólította Volodimir Zelenszkij ukrán államfőt, hogy egyezzen bele a tűzszünetbe Oroszországgal – ezt a javaslatot utóbbi elutasította.

Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is ragaszkodott ahhoz, hogy az ellenségeskedések csak akkor érhetnek véget, ha Ukrajna teljesíti Moszkva több követelését – köztük azt a jogilag kötelező érvényű garanciát, hogy Kijev nem törekszik NATO-tagságra.

Hirdetés

orosz hírek

Hirdetés
loading...
Exit mobile version