Site icon Mai Világ

Az Európa Tanács megszavazta Oroszország felfüggesztését

Hirdetés

Az olasz FM szerint ez „szükséges intézkedés Oroszország Ukrajna elleni elfogadhatatlan katonai agressziója fényében”.

Az Európa Tanács pénteken jóváhagyta azt az indítványt, hogy függesszék fel Oroszország képviseleti jogát abban az intézményben, amely a második világháború után alakult az emberi jogok és a jogállamiság kontinensszerte történő védelme érdekében.

„A ma elfogadott határozat azt jelenti, hogy az Orosz Föderáció továbbra is az Európa Tanács tagja marad, és részes fele az Európa Tanács vonatkozó egyezményeinek, beleértve az Emberi Jogok Európai Egyezményét is” – áll a szervezet közleményében.

Luigi Di Maio olasz külügyminiszter üdvözölte a lépést, és kijelentette, hogy országa  „ ezt szükséges intézkedésnek tartja Oroszország Ukrajna elleni elfogadhatatlan katonai agressziója fényében, amely a nemzetközi jog súlyos megsértésének minősül”.

A döntés Oroszország Ukrajna elleni hatalmas katonai támadása nyomán született, amely a Kreml szerint a Moszkvát támogatást kérő szeparatista vezetők támogatására indult.

Hirdetés

Korábban pénteken Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök bejelentette, hogy a Tanács fontolóra veszi Oroszország tagságát a testületben.

A döntést követően Vlagyimir Dzsabarov, az orosz Szövetségi Tanács külügyi bizottságának első alelnöke azt követelte az Európa Tanácstól, hogy térítse vissza a Moszkva által a strasbourgi székhelyű intézménynek fizetett éves díjat.

„Tisztelt Európa Tanács, ha jól emlékszem, év elején befizették a járulékokat. Tehát legyen kedves, mutasson tisztességet, és adja vissza az orosz hozzájárulást a folyó évre. Minden korrekt!!!”  – írta a szenátor a Telegram csatornáján. A szám a becslések szerint 32,5 millió euró.

Moszkva csütörtökön súlyos katonai támadást indított Ukrajna ellen – alig néhány nappal azután, hogy elismerte a Donyec és Luganszk szakadár köztársaságok függetlenségét a Donbászban.

Az elismerés válaszul szolgált arra, hogy Ukrajna állítólag nem teljesítette a 2014-ben és 2015-ben megkötött minszki megállapodások szerinti kötelezettségeit, amelyek célja a szakadárok és az ukrán kormány közötti konfliktus megoldása volt.

Hirdetés

rt.com

Hirdetés
loading...
Exit mobile version