Az ukrajnai háború keresztbe tett a németeknek
Hiába ért el rekordot tavaly a megújulóenergia-termelés Németországban, még így sem sikerült teljesíteni az eredeti célkitűzéseket, annyira megugrott a kőolaj- és szénfelhasználás. Ennek az oka pedig az ukrajnai háború.
Európa legnagyobb gazdasága körülbelül 761 millió tonna üvegházhatású gázt bocsátott ki 2022-ben, ami mindössze egy tonnával kevesebb, mint az azt megelőző évben – közölte az Agora Energiewende nevű agytröszt friss jelentésében. Németország kitűzött célja 756 millió tonna volt.
A szén-dioxid-kibocsátás a háztartások és az ipar jelentősen alacsonyabb energiafelhasználása dacára magas szinten stagnál– közölte Simon Müller, a szervezet igazgatója, hozzátéve, hogy ez riasztó a klímacélokra nézve.
Berlin a tervek szerint 2020-ra negyven százalékkal csökkentette volna a kibocsátott szén-dioxid mennyiségét az 1990-es szinthez képest. Ezt azonban eddig nem sikerült teljesíteni: 2022-re is csak 39 százalék volt ez a szám – írja a Szabad Európa.
Ez különösen nagy kudarc annak fényében, hogy az ukrajnai háború okozta energiaválság miatt rekordszinten mérséklődött az energiafogyasztás tavaly, 4,7 százalékkal. Ennek a kormány azon döntése az oka, hogy az orosz gázszállítás akadozását részben fokozott kőolaj- és szénfelhasználással váltották ki.
Olaf Scholz kancellár többször nyomatékosította, hogy a fosszilis energiahordozókhoz való visszatérés szigorúan csak ideiglenes, amit a válság indokol, a kormány azonban továbbra is küzd a klímaváltozás ellen: Németország 2030-ra teljes mértékben be akarja zárni a szénerőműveket, 2045-re pedig el akarja érni a klímasemlegességet.
atv