Az ukrán erők pénteken felrobbantottak egy hidat a Szejm folyón a dél-oroszországi kurszki területen, megkezdődött a lakosság evakuálása a térségből, írja az MTI. Alekszej Szmirnov területi kormányzó bejelentése szerint a Gluskovói járásban rombolták le a hidat, 20 ezer lakosának a kitelepítése folyik.
A hidat az oroszok csapataik ellátására használták, és megsemmisítése akadályozhatta erőfeszítéseiket, írja a BBC. Volodimir Zelenszkij elnök azt mondta, hogy az ukrán csapatok erősítik pozícióikat Kurszkban, az elfoglalt területeket pedig cserealapnak nevezte, arra utalva, hogy elcserélhetik azokat az oroszok által megszállt ukrán régiókra.
Idáig nem fordult elő, hogy egy amerikai bomba rombolt volna le egy hidat Oroszország területein belül.
Az ukrán légierő nagy valószínűséggel egy amerikai JDAM szárnyasbombával semmisítette meg a Gluskovó melletti hidat – derül ki harctéri felvételekből. A hidat, amely a Szejm folyó fölött ívelt át és az orosz katonai erősítések szempontjából fontos útvonalat jelentett, Tetykino felé, pénteken az ukrán erők megsemmisítették – írta meg a Portfolio.
Az ukránok korábban már célba vették ezt a hidat egy amerikai HIMARS rakéta-sorozatvetővel, azonban végzetes csapást a JDAM szárnyasbomba mért rá, a legfrissebb felvételek alapján.
Az esemény történelmi jelentőségű, mivel ez idáig nem fordult elő, hogy egy amerikai bomba rombolt volna le egy hidat Oroszország területein belül.
Footage of the Ukrainian Air Force dropping the Russian-held bridge over the Seym River at Glushkovo, Kursk Oblast.
At least one fighter-launched glide bomb hit the span, destroying it. pic.twitter.com/AwDGewyJ2R
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) August 16, 2024
Az ukrán csapatok augusztus 6-án törtek be a kurszki területre, azóta állításuk szerint elfoglaltak 82 települést és több mint 1000 négyzetkilométernyi területet. Kijev szerint a betörésre azért volt szükség, hogy méltányos béketárgyalásokra kényszerítsék Oroszországot, amely 2022 februárja óta háborút folytat Ukrajna ellen. Az ukránok többször kijelentették, hogy az előretörés ellenére nem akarják megszállni Oroszországot.
Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik tanácsadója, Nyikolaj Patrusev szerint a támadásban a Nyugat és a NATO segített Ukrajnának. A nyugati hatalmak kijelentették, hogy nem adtak előzetes tájékoztatást Kijevnek, és nem vesznek részt az offenzívában.
Az orosz védelmi minisztérium pénteken azt állította, hogy egy sor ukrán támadást vert vissza a kurszki frontvonal mentén.
Mihajlo Podoljak, Zelenszkij tanácsadója azt mondta: az előretörés egyik kulcsfontosságú célkitűzése az volt, hogy az oroszokkal a saját feltételeik szerint tárgyaljanak. „A Kurszk régióban világosan láthatjuk, hogyan használjuk a katonai eszközöket arra, hogy rábírjuk Oroszországot a tisztességes tárgyalási folyamatra” – írta X-en, hozzátéve, hogy a megoldás „hatékony kényszerítő eszköznek” bizonyult.
Ahogy Ukrajna egyre inkább behatol Nyugat-Oroszország területére, az orosz erők ugyanilyen mértékben erősödnek Ukrajna keleti részén. Pénteken közölték, hogy elfoglalták Serhiivkát, ez pedig közelebb hozza az oroszokat Pokrovszk városához, egy létfontosságú logisztikai csomóponthoz, amely a keleti fronton az ukrán csapatok ellátásának főútvonalán található. Pokrovszk az orosz kézen lévő donyecki régiótól északnyugatra fekszik.
(BBC – Portfolio – X – Vadhajtások)