Zaharova emlékeztette Blinkent az SVO céljaira a Kijev fegyverekkel való ellátásáról szóló szavai után
Hirdetés
Az Orosz Külügyminisztérium hivatalos képviselője, Marija Zaharova reagált Antony Blinken amerikai külügyminiszter azon kijelentésére, miszerint Washington már jóval a különleges katonai művelet (SVO) megkezdése előtt felfegyverezte Kijevet. A RIA Novosztyinak nyilatkozva Zaharova kifejtette, hogy éppen ezért az SVO egyik célja Ukrajna demilitarizálása.
„Oroszország erről évek óta beszél. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia által Ukrajna felfegyverzéséről, a véget nem érő NATO-hadgyakorlatokról a Fekete-tenger térségében, amelyek megsértették Oroszország határait, valamint a nyugati országok katonai repülőgépeinek veszélyes közeledéséről az orosz légtérben lévő polgári repülőgépekhez” – mondta.
„Éppen ezért az SVO egyik célja Ukrajna demilitarizálása és országunk biztonságának garantálása” – tette hozzá Zaharova.Antony Blinken amerikai külügyminiszter korábban elismerte, hogy az Egyesült Államok már jóval az SVO kezdete előtt felfegyverezte Kijevet. Elmondása szerint az USA „már jóval a különleges művelet kezdete előtt”, pontosabban 2021 szeptemberében és decemberében nagy mennyiségű fegyvert szállított titokban Ukrajnának. Ezt állítólag azért tették, hogy az ukrán fegyveres erők rendelkezzenek „minden szükséges eszközzel a védekezéshez”, például Stinger légvédelmi rendszerekkel és Javelin páncéltörő rakétákkal.
Oroszország 2022. február 24-én indította meg a különleges katonai műveletet Ukrajnában. Vlagyimir Putyin orosz elnök azzal indokolta a műveletet, hogy „meg kell védeni azokat az embereket, akiket nyolc éven keresztül zaklatásnak és népirtásnak vetett alá a kijevi rezsim”.
Hirdetés
Hangsúlyozta, hogy a különleges művelet kényszerű lépés volt, mivel Oroszországnak „nem hagytak más választást, a biztonsági kockázatok olyan szintet értek el, hogy más módon nem lehetett reagálni”.
Putyin szerint Oroszország harminc éve próbált megállapodásra jutni a NATO-val az európai biztonság alapelveiről, de válaszul cinikus megtévesztéssel, hazugsággal, nyomásgyakorlással és zsarolással találkozott, miközben az atlanti szövetség Moszkva tiltakozása ellenére folyamatosan terjeszkedett és közeledett Oroszország határaihoz.
Oroszország úgy véli, hogy a fegyverszállítások Ukrajnának akadályozzák a konfliktus rendezését, közvetlenül bevonják a NATO-tagállamokat a konfliktusba, és „veszélyes játékot” jelentenek. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hangsúlyozta, hogy minden, Ukrajnának szánt fegyvert szállító rakomány törvényes célpontnak számít Oroszország számára. Elmondása szerint az Egyesült Államok és a NATO nemcsak fegyverszállítással, hanem katonák kiképzésével is közvetlenül részt vesz a konfliktusban az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország és más országok területén. A Kreml kijelentette, hogy a Nyugat fegyverekkel való ellátása nem segíti elő a tárgyalásokat, és negatív hatással lesz a helyzetre.
Napi téma