EurópaVilág

Az USA elutasította Ukrajna biztonsági garanciákra vonatkozó követeléseit

Hirdetés

Az Egyesült Államok elutasította Ukrajna kérését, hogy biztonsági garanciákat kapjon az újonnan aláírt ásványkincs-megállapodás részeként – jelentette szerdán a New York Times a tárgyalásokat ismerő forrásokra hivatkozva.

 

A kilencoldalas megállapodás, amelyet hónapokig tartó tárgyalások után írtak alá, és amelyet csütörtökön tett közzé az ukrán kormány, kedvezményes hozzáférést biztosít Washingtonnak az ukrán ásványkincs-projektekhez, köztük a ritkaföldfémekhez. Emellett közös befektetési alapot hoz létre Ukrajna konfliktus utáni újjáépítésének támogatására.

A végleges megállapodás a terjedelme ellenére nem tartalmaz hivatalos kötelezettségvállalást az Egyesült Államok jövőbeli katonai támogatására, ami Ukrajna egyik legfontosabb követelése volt a tárgyalások során. Ehelyett homályosan említi a „hosszú távú stratégiai összehangolást”, és az Egyesült Államok támogatását ígéri Ukrajna „biztonságához, jólétéhez, újjáépítéséhez és a globális gazdasági keretekbe való integrációjához”. Egy forrás a NYT-nek elmondta, hogy az USA már a tárgyalások elején elvetette azt az elképzelést, hogy Kijevnek kifejezett biztonsági garanciákat nyújtson.

Tammy Bruce külügyminisztériumi szóvivő megvédte a megállapodást, arra utalva, hogy az amerikai részvétel önmagában implicit védelmet nyújt.

Hirdetés

„Ha Amerika a barátod és partnered, akkor a nemzetednek is jobb lesz. Már csak a jelenlétünk is biztonságot jelent”– mondta a külügyi szóvivő Fox Businessnek.

Elemzők a NYT-nek elmondták, hogy az üzlet segíthet fenntartani Donald Trump amerikai elnök további érdeklődését Ukrajna iránt, most, hogy közvetlenül is befektetett, és potenciálisan megnyitja az ajtót a katonai segítségnyújtásról és az Oroszországgal kötendő tűzszünetről szóló további tárgyalások előtt. A kritikusok mégis azzal érveltek, hogy kötelező garanciák nélkül az alku eredménye korlátozott lehet, ha a konfliktus folytatódik.

Az ukrán parlament várhatóan két héten belül ratifikálja a megállapodást. Az Egyesült Államok úgy fogalmazta meg a megállapodást, hogy Ukrajna így fizeti vissza a korábbi katonai segélyeket – Trump 350 milliárd dollárra becsülte ezeket, bár Kijev azt állítja, hogy az összeg közelebb áll a 100 milliárd dollárhoz, ráadásul szerinte a támogatás feltétel nélküli volt. Az adósságtörlesztési záradék azonban kikerült a végleges szövegből. Az aláírás után Trump azt mondta, hogy az USA „elméletileg” „sokkal többet” kaphat vissza a megállapodás révén, mint 350 milliárd dollár.

Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács helyettes vezetője az alkut kommentálva azt mondta, hogy az Egyesült Államok lényegében „arra kényszerítette a kijevi rezsimet, hogy ásványi anyagokkal fizessen az amerikai segítségért”, és arra figyelmeztetett, hogy minden jövőbeli katonai szállítást „egy eltűnőben lévő ország nemzeti vagyonából” kell majd kifizetni.

NIF

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!