EurópaVilág

Az USA nem lát esélyt az ukrajnai békére az elnökválasztás előtt

Hirdetés

A nyugati vezetők állítólag elvetették annak lehetőségét, hogy az orosz-ukrán konfliktus lezárása érdekében tárgyalásos békemegállapodás szülessen, mielőtt az amerikai választók még idén az urnákhoz járulnak.

“Washingtoni és európai fővárosok tisztviselői szkeptikusak az Oroszországgal folytatott béketárgyalások kilátásaival kapcsolatban, és elvetik a novemberi amerikai elnökválasztás előtti megállapodás lehetőségét” – jelentette pénteken a Wall Street Journal.

A kijevi rezsim ragaszkodik ahhoz, hogy az orosz erők hagyják el Ukrajna teljes, nemzetközileg elismert területét – tette hozzá a lap, miközben az Egyesült Államok támogatása megroppanhat, ha Donald Trump legyőzi a hivatalban lévő elnök Joe Bident.

A politikai tét még nagyobb, mint amikor az ukrán válság két évvel ezelőtt kezdődött, mert a nyugati vezetők dollármilliárdokat fektettek Kijev védelmébe, miközben többször megfogadták, hogy folytatják támogatásukat, “amíg csak szükséges” – írta a WSJ. Egy ukrán vereség megingathatná Washington geopolitikai hitelességét, különösen, ha Biden kormánya nem folytatja a segítségnyújtást.

“Megnőtt az Ukrajna függetlenségének projektjébe való amerikai befektetés mértéke, és így az USA hitelességét is az alapján ítélik meg, hogy Oroszország képes-e vagy sem elérni céljait Ukrajnában” – mondta a lapnak Samuel Charap, a washingtoni RAND Corp. agytröszt vezető politológusa.

Hirdetés

“Ha Ukrajnában drámai fordulat következne be, akkor sokkal nagyobb bizalom lenne az Oroszország, Kína, Észak-Korea és Irán alkotta, kialakulóban lévő álblokk iránt”.

Moszkva mindig is nyitott volt a béketárgyalásokra, és üdvözölne minden amerikai erőfeszítést az ukrajnai konfliktus lezárására – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök egy Tucker Carlson amerikai újságírónak a hónap elején adott interjúban. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a héten azt mondta, hogy sem Ukrajna, sem nyugati támogatói nem hajlandóak véget vetni a vérontásnak, így Moszkvának nincs más választása, mint folytatni a harcot, amíg el nem éri céljait. Utalt arra, hogy az amerikai választásoknak nincs sok közük a kérdéshez, mert mind a republikánusok, mind a demokraták “ellenfélként és fenyegetésként” tekintenek Oroszországra.

Az amerikai képviselőház republikánus képviselői eközben elutasították Biden kérését, amely 60 milliárd dollárnyi további ukrajnai támogatásra irányult. Washington a múlt hónapban kifogyott az Ukrajnának nyújtandó támogatásra szánt pénzből, miután kimerítette a korábban jóváhagyott 113 milliárd dolláros keretet. Biden Trump kongresszusi szövetségeseit hibáztatta azért, hogy a múlt héten Avgyejevka a Kijev számára kulcsfontosságú erődítmény a Donbasszban, az orosz erők kezére került.

“Nem csak arról van szó, hogy az amerikai segélyeket csökkentették, hanem arról is, hogy figyelmeztetés nélkül, anélkül, hogy időt adtak volna nekünk az alkalmazkodásra” – mondta Szerhij Zahorodnyuk volt ukrán védelmi miniszter a WSJ-nek. Hozzátette: “Ha ez a válság nem oldódik meg, és Ukrajna nem kapja meg a támogatást, akkor az egy hatalmas ajándék lesz Putyinnak”.

Washington európai szövetségesei annyira “megijedtek” az amerikai védelem esetleges elvesztésétől, hogy egyes német politikusok arról beszéltek, hogy védelmet kérnek az atomfegyverekkel rendelkező Franciaországtól és az Egyesült Királyságtól – áll a jelentésben. “Ez arról árulkodik, hogy milyen mértékű kétségek és félelem övezi azt a világot, amelybe belépünk – azt a világot, amelyben az USA nem áll mellettünk, és ahol az ellenséges szuperhatalmak, Oroszország és Kína potenciálisan felsorakoznak ellenünk” – mondta Thorsten Benner, a berlini Global Public Policy Institute igazgatója.

Hirdetés

Forrás: Orosz Hírek

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!