Az USA retteghet a legújabb kínai vadászgép láttán
2025 áprilisában Kínában újabb ismeretlen vadászgépeket kaptak lencsevégre, amely azonnal találgatások során indította meg – számolt be az Army Recognition, a hírt itthon mások mellett a Portfolio vette át.
Emlékeztettek a cikkben arra, hogy az elmúlt időszakban Peking több, korábban teljesen ismeretlen katonai repülőgépet villantott meg lakott területek felett, amely azt jelzi, hogy a keleti nagyhatalom egyáltalán nem bánja, ha ezt akár civilek is lefényképezik.
– Ez a magabiztosság egyszerre több dolgot is jelezhet, kezdve az üzenetértéktől egészen addig, hogy mennyire jól állnak a fejlesztési munkálatok. Áprilisban egy újabb észlelés indított be találgatásokat a közösségi médiában, mivel egy eddig még nem látott gép sziluettje bukkant fel. Az elképzelések szerint a külső szemlélők egy hatodik generációs, J-50-es fantázianevűre keresztelt ultramodern vadászgép tesztrepülését láthatták – emelték ki.
A hatóságok szokásukhoz híven ezúttal sem tettek közzé semmit sem a repülésről, ez pedig okot ad a találgatásokra. A felvételek tanúsága alapján viszont megkérdőjelezhetetlen, hogy Kína felpörgeti a hatodik generációs repülőgépprogramot, ugyanis ez már nem az első lopakodó vadászgép, ami váratlanul megjelenik Kína egén. A következő generációs légiharc területén tett erőfeszítések jelzik, hogy ebben igyekeznek az Egyesült Államok elé jutni.
A cikkben külső szakértőkre és a mesterséges intelligenciára támaszkodva mutatják be a jármű képességeit. Élesen elhúzott szárnykialakítást, a hasi bemeneteket és a sima radar-elnyelő törzset mutatják a felvételek, ezek már inkább a következő, hatodik generáció lopakodójára utalhatnak. Hiányoznak a függőleges stabilizátorok, ez csökkentheti az esélyét, hogy az ellenséges radar kiszúrja, és lambda alakú, kevert szárnytest-szerkezettel rendelkezik, amelyet aerodinamikai hatékonyságra optimalizáltak.
A felvételen nem láthatóak a külső fegyverrekeszek, vélhetően ezek belül kaptak helyet, szintén a láthatóság csökkentése érdekében. Vélhetően nagy szerepet kapott a gépnél a mesterséges intelligencia, a hálózatközpontú hadviselés integráció, az opcionálisan emberes képesség, valamint a hűséges szárnyas drónok irányításának képessége összetett harci forgatókönyvekben. A meghajtásnál egy következő generációs turbóventillátor-alapú technológiát alkalmazhatnak. A várakozások szerint a gépek sorozatgyártása valamikor 2030 előtt indulhat meg.
Jelenleg is nagy verseny van Kína és az Egyesült Államok között a jövő vadászgépeinek kifejlesztésében, ehhez már olyan országok is csatlakoztak, mint a Japán-Olaszország-Egyesült Királyság hármas, amelyek együtt fejlesztenek. Washington még szintén ebben az évtizedben be akarja mutatni a saját verzióját, amely elméletben az F-47-es nevet fogja kapni. Akinek a legjobb gépet sikerül letenni az asztalra, az komoly előnyre tehet szert a többiekkel szemben, főleg, ha nagy tömegben lesz képes gyártani a vadászgépet!
A kiemelt kép csupán illusztráció!
bekezdesek.hu