Kultúra

Bejelentették: 10 napos gyász lesz, ha a királynő meghal

Hirdetés

A gyászgyakorlat is megvolt.

Mindenki megrémült, amikor a gyászgyakorlat terítékre került. Az is kiderült 10 napos gyász lesz, ha Erzsébet királynő eltávozik. Sokan megijedtek, hogy nagy a baj, de a palota cáfol.

Operation London Bridge, azaz London Bridge-hadművelet – ez a neve annak a forgatókönyvnek, amelyet közel hatvan éve írtak meg az illetékesek arra az esetre, ha a 95. évét betöltő II. Erzsébet királynő meghalna. Az élet ugyanis nem állhat meg, az ügyek folytonosságának biztosítása érdekében – tetszik, nem tetszik – minden eshetőségre fel kell készülni.

De mi is történik pontosan akkor, ha II. Erzsébet valóban távozik az élők sorából? A Guardian – talán nem túl ízlésesen – nemrég összegezte ezt.

Az első és legfontosabb feladat a listán, hogy kit és hogyan kell értesíteni a halálesetről. A legszűkebb család mellett a királynő magántitkárának, Sir Christopher Geidtnek azonnal közölni kell a hírt a brit miniszterelnökkel: „The London Bridge is down”, azaz a London Bridge elesett kifejezéssel kell egy biztonságos telefonvonalon a politikus tudtára adnia, hogy meghalt a brit uralkodó. A miniszterelnök kötelessége ezután erről tájékoztatni először azon 15 állam vezetőjét, amelynek szintén II. Erzsébet a feje, majd a Brit Nemzetközösség további 36 országának vezetőit.

A hagyományok szerint korábban mindig a BBC-t, a brit közszolgálati csatornát értesítették legelőször a médiumok közül, ha meghalt a királyi család egy tagja, a modern világban azonban feltehetően egy már korábban megírt közleményt egyszerre fognak eljuttatni a legnagyobb brit hírközlő szerveknek, miközben hagyományos módon, a palota kerítésére is kifüggesztik a szörnyű hírt. 

Hirdetés

A lap szerint a brit tévéstúdiók mindegyikében félre van téve egy olyan szett ruha a műsorvezetők számára, amelyben illendő egy ilyen gyászhírt bemondani, ahogy nagy valószínűséggel a királynő idős kora miatt szinte mindenhol elő van már készítve egy olyan összevágott anyag, illetve megírt cikk, amely II. Erzsébet hosszú életének legfontosabb állomásait mutatja be.

Ami külön érdekesség, hogy a brit gépeken a pilótáknak is be kell majd mondaniuk, hogy meghalt a királynő. Emellett minden olyan alkalmazott, aki a királyi családot szolgálja, azonnal kap egy meghatározott szélességű fekete karszalagot, amelyet a bal karján kell viselnie.

Ám nemcsak a nyilvánosságra hozatal, de az is pontosan meg van tervezve, mi történik majd ezután. Először is megkezdődik a 10 napos hivatalos nemzeti gyász, amely idő alatt a királynő testét a Buckingham-palotába viszik, hogy előkészítsék a búcsúztatásra, amelyet a canterburyi érsek tart majd. A zászlókat félárbócra eresztik, a temetés napját és az utód koronázásának napját is munkaszüneti nappá nyilvánítják.

A temetés előtti négy napban a királynőt a Westminster-apátságban ravatalozzák fel, hogy a nép leróhassa a tiszteletét, majd a Windsor-kastély kápolnájában helyezik örök nyugalomra.

II. Erzsébet halálával  Károly herceg lesz az új király, hacsak le nem mond a trónról a fia, Vilmos herceg javára, bár korábbi nyilatkozatai alapján nem erre lehet számítani. Ha nem teszi, akkor az édesanyja halálának estéjén már televíziós beszédben kell a népéhez szólnia. Királlyá másnap nevezik ki egy szerény ceremónia keretében, amely alatt például a testvérei kezet csókolnak neki, majd uralkodói nevet választ. Amennyiben megtartja a sajátját, ő lesz III. Károly király, felesége pedig Kamilla királynéként folytatja életét, ám több nap, akár egy-másfél év is eltelhet, amíg végül ténylegesen meg is koronázzák.

Hirdetés

Akár Károly, akár Vilmos lesz a király, a brit himnusz szövege is megváltozik, hiszen eddig God save the Queen, azaz Isten óvd a királynőt volt a szöveg, ám ez God save the Kingre, vagyis Isten óvd a királyra változik. Ennél sokkal problémásabb, hogy Nagy-Britanniában, továbbá Kanadában, Ausztráliában és Új-Zélandon le kell fokozatosan cserélni az összes, Erzsébet arcmását ábrázoló pénzérmét és bankjegyet olyanokra, amelyeken már az új király portréja látható.

Természetesen a közszolgálati csatornákon a gyász időszakában nem lesz majd látható kabaré, standup és hasonló könnyed műsor, de Új-Zélandon – az országnak jelenleg szintén II. Erzsébet az államfője – például a közszolgálati rádióban ebben a 10 napban nem játszanak majd punkzenét és a Queen együttes egyetlen dalát sem.

Az már hónapok óta látszik szépen lassan átadja a feladatokat elsőszülött fiának és Károly herceg gyerekeinek. A királynő már hosszabb utazásokat nem vállal be, de még így is hetente több hivatalos eseményen jelenik meg.

 

 

Hirdetés
Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!