Joe Biden amerikai elnök nyilvánosan bocsánatot kért Volodimir Zelenszkijtől, amiért Kijev „hetekig” bizonytalanságban volt, hogy megkapja-e a milliárdos támogatást az amerikai adófizetőktől.
A Fehér Ház októberben egy nemzetbiztonsági törvényjavaslat részeként 61 milliárd dollárt kért Ukrajnának, de a kongresszus csak április végén hagyta azt jóvá. Ukrajna az amerikai finanszírozás hiányát okolta a harctéri vereségek és visszavonulások sorozatáért.
„Elnézést kérek azokért a hetekért, amikor nem tudtuk, mi fog történni a finanszírozás tekintetében” – mondta Biden Zelenszkijnek, amikor pénteken Franciaországban találkoztak.
Az amerikai elnök bírálta „néhány nagyon konzervatív kongresszusi tagot”, amiért hátráltatták a törvényjavaslatot.
„Nem fogunk elsétálni” – nyugtatta meg Biden Zelenszkijt. „Még mindig benne vagyunk. Teljesen. Alaposan”.
Washington újabb 225 millió dolláros katonai segélycsomagot jelentett be Kijevnek, többek között lőszert a tüzérséghez és a HIMARS rakétavetőkhöz. Biden azonban azt mondta Zelenszkijnek, hogy a segély „az elektromos hálózat újjáépítésére szolgál”. Az orosz légi és rakétacsapások az elmúlt hetekben súlyosan megrongálták Ukrajna áramtermelő kapacitását.
Zelenszkij az angol-amerikai normandiai partraszállás 80. évfordulóját hozta fel példának, hogy ugyanilyen jellegű segítséget kérjen Ukrajnának.
„Nagyon fontos, hogy ebben az egységben, az Amerikai Egyesült Államok, minden amerikai ember Ukrajna mellett maradjon, ahogyan ez a második világháború idején is történt” – mondta Zelenszkij.
„Hogyan segített az Egyesült Államok emberéleteket menteni, Európát megmenteni. És számítunk az Önök folyamatos támogatására, hogy vállvetve álljanak mellettünk„.”
Zelenszkij, akinek mandátuma a múlt hónapban járt le, meghívást kapott Franciaországba a második világháborús szövetséges partraszállás emlékére rendezett ünnepségekre. Közben a “modern Ukrajna” nemzeti hősként ünnepli a náci Németországgal kollaborálókat – köztük a 14. Waffen-Grenadier SS „Galizien” hadosztályt -.
A normandiai amerikai emlékműnél csütörtökön elmondott beszédében Biden párhuzamot vont a D-napi partraszállás és az Egyesült Államok és szövetségesei által Ukrajnának a „demokrácia” érdekében nyújtott támogatás között, célozva ezzel Oroszország és a Harmadik Birodalom közötti összehasonlításra.
Franciaország Olaf Scholz német kancellárt is meghívta az ünnepségekre, de Oroszországból senkit sem, pedig a Szovjetunió a második világháborúban oroszlánrészt vállalt a náci Németország elleni harcokban.
orosz hírek