Joe Biden amerikai elnök „nyomást gyakorolt” a balti államok vezetőire, amiért azok Oroszország ukrajnai legyőzésére szólítottak fel – mondta egy jól értesült forrás a Wall Street Journalnak (WSJ).
Biden a lengyel fővárosban, Varsóban február végén tett látogatása során vetette fel a kérdést Lettország, Litvánia és Észtország elnökének – jelentette pénteken a lap egy, a beszélgetésekről tájékoztatott személyre hivatkozva.
A FORRÁS NEM ÁRULTA EL, HOGY PONTOSAN MIT MONDOTT AZ AMERIKAI ELNÖK, DE MEGJEGYEZTE, HOGY BIDEN SZAVAI „KÉTSÉGEKET HAGYTAK A TISZTVISELŐKBEN, HOGY WASHINGTON SZERINT REÁLIS CÉL-E UKRAJNA GYŐZELME A HARCTÉREN”.
A WSJ cikkében rámutatott Kijev kelet-európai szövetségeseinek „aggodalmaira” a „nyugati fővárosokban kialakuló elgondolkodással kapcsolatban, miszerint Ukrajnának valamilyen szinten fel kell készülnie a tárgyalásokra a Kremllel”.
Lengyelországi útja során Biden Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral együtt részt vett az úgynevezett bukaresti kilencek (B-9) csúcstalálkozóján, amelynek tagjai Bulgária, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szlovákia, valamint Lettország, Litvánia és Észtország.
A három balti ország, amelyek mindegyike volt szovjet köztársaság, jelenleg pedig EU- és NATO-tag, az ukrajnai konfliktus kirobbanása óta Oroszország legkeményebb bírálói közé tartozik, és ragaszkodik a Kijevnek történő további fegyverszállításokhoz és a Moszkva elleni szigorúbb szankciókhoz.
A múlt hónapban Gitanas Nauseda litván elnök felszólította Ukrajna nyugati támogatóit, hogy lépjenek át minden „vörös vonalat” a Volodimir Zelenszkij kormányának történő fegyverszállításokkal kapcsolatban, mivel azok „csak a fejünkben léteznek, a valóságban nem léteznek”. Elmondta, hogy üzenete az Egyesült Államoknak és szövetségeseiknek a következő:
„NE VESZTEGESSÉK AZ IDŐT. LEGYENEK HATÁROZOTTAK, LEGYENEK EGYSÉGESEK ÉS HOZZANAK DÖNTÉSEKET A LEHETŐ LEGGYORSABBAN”.
Január végén Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtótitkára azt mondta, hogy Moszkva „észrevette a balti országok és Lengyelország képviselőinek egyre agresszívebb hozzáállását” az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban.
„Nyilvánvalóan készek mindent megtenni azért, hogy a konfrontáció további növekedését provokálják, talán nem is gondolva a következményekre” – állította Peszkov, miközben sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a nagy európai országok nem képesek ellátni kiegyensúlyozó szerepüket és megnyugtatni a szélsőséges tendenciákkal rendelkezőket.
orosz hírek