Az európai gázellátási és megfizethetőségi válság valójában “hosszú távon jót tesz” – mondta a Microsoft társalapítója, Bill Gates a CNBC-nek kedden. Kifejtette, hogy ez végső soron arra kényszeríti majd a kontinenst, hogy a megújuló energiát alkalmazza, hozzátéve, hogy “az emberek nem akarnak majd az orosz földgáztól függeni”.
Gates elismerte, hogy a közvélemény “egy kicsit optimistává vált azzal kapcsolatban, hogy milyen gyorsan lehet [a megújuló energiaforrásokra] átállni”, és elismerte, hogy “nem orosz szénhidrogénforrásokat” kell találni.
Az ügyet részletezve a Breakthrough Energy Ventures klímaorientált kockázati tőkealap alapítója ugyanazon a napon “Az energetikai átmenet helyzete” címmel esszét tett közzé blogján. Az üvegházhatású gázok globális kibocsátásáról szólva Gates megjegyezte, hogy a végső célt, hogy “az évi 51 milliárd tonnáról a nullára” jussunk, “a következő három évtizedben” kell elérni.
A milliárdos kitartott amellett, hogy nem lenne helyes “minden pénzt kivonni a [fosszilis tüzelőanyaggal működő] ágazatokból”, mert “ma az emberek így jutnak el a munkahelyükre, így kerülhetik el az emberek, hogy télen megfagyjanak”. Ugyanakkor azt mondta, hogy a piacok nem bízhatnak abban, hogy maguktól a megújuló energiaforrások felé mozdulnak el –
“TERVRE” VAN SZÜKSÉG “A FOLYAMAT FELGYORSÍTÁSÁHOZ”.
Tervét ismertetve elmondta, hogy a tiszta energia előállítására szolgáló új technológiákat “tisztességes” módon kell feltalálni és elterjeszteni, hogy a fejlődő országok ne maradjanak hoppon.
Segíteni kell majd az embereket az új körülményekhez való alkalmazkodásban olyan iparágak finanszírozásával, mint a “növénytudomány”, amelybe Gates és az általa alapított Breakthrough Energy Ventures már befektetett.
Az EU nemrégiben megállapodott abban, hogy 15%-kal csökkenti a gázszükségletet ezen a télen, “hogy felkészüljön az Oroszországból érkező gázszállítások esetleges zavaraira”.
A hónap elején azonban a német földgázszabályozó hatóság nyilvánosságra hozta, hogy az ország szeptemberben 14,5%-kal több gázt használt fel, mint az ötéves átlag, és arra figyelmeztetett, hogy elkerülhetetlen lesz a hiány, ha a németek nem csökkentik a fogyasztásukat.
oroszhirek