Az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatásokat valószínűleg fokozott ellenőrzésnek vetik alá, miután a Republikánus Párt januárban átveszi az irányítást a képviselőházban – jósolja a Financial Times. A pártban számos szkeptikus van, akik nem akarnak “üres csekket” adni Kijevnek.
Az újság múlt pénteken kiemelte az amerikai konzervatív nézeteltéréseket a Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek washingtoni látogatása során kapott támogatottsági hullám közepette. Marjorie Taylor Greene képviselőnő nem vett részt Zelenszkij kongresszusi beszédén, míg republikánus képviselőtársai, Matt Gaetz és Lauren Boebert nem voltak hajlandók felállni és tapsolni.
Mindhárman bírálták Joe Biden elnök politikáját, aki támogatást ígért Ukrajnának “addig, amíg szükséges” Oroszország legyőzéséhez. A támogatás ellenőrzésének hiányára hivatkoztak, és azt állították, hogy Washingtonnak fontosabb prioritásai vannak, például a Kínával történő szembenézés és Amerika déli határának védelme a migránsválság közepette.
“Amikor azt mondjuk, hogy nem kellene végtelen mennyiségű pénzt küldeni erre a helyre, ahol súlyosbítjuk a halálozást és a konfliktust, akkor olyan, mintha a mozgalom árulói lennénk, mert Lauren Boebert és én nem álltunk ki valamiféle észak-koreai stílusú előadásra” – magyarázta Gaetz a Fox Newsnak, hogy nem lelkesedik Zelenszkijért.
Néhány prominens konzervatív személyiség támadta az ukrán vezetőt. A Fox News műsorvezetője, Tucker Carlson, aki már régóta kritikusan viszonyul Zelenszkij további segélyezési követeléseihez, azt mondta, hogy a katonai öltözék, amelyet a kongresszus előtti beszéd során viselt, úgy nézett ki, mintha “egy sztriptízklub igazgatója” lenne.
Kevin McCarthy, aki a közelgő képviselőházi választásokon házelnöknek készül, októberben sokkolta Kijevet és támogatóit, amikor megígérte, hogy a republikánus-többség alatt nem lesz “kitöltetlen csekk” Ukrajna számára.
Zelenszkij múlt heti látogatására akkor került sor, amikor a kongresszus egy 1,7 billió dolláros költségvetési tervezetet tárgyalta, amelyben nagyjából 45 milliárd dollárt különítettek el közvetlenül vagy közvetve az országa számára. Az Egyesült Államok idén több mint 100 milliárd dollárt különített el az ukrán válságra adott válaszlépésekre. Beszédében Zelenszkij a támogatást a demokráciába való “befektetésnek” és nem “jótékonyságnak” nevezte.
Oroszország óva intett attól, hogy fegyvereket és pénzt pumpáljon Ukrajnába, mondván, hogy ez nem változtat azon a szándékán, hogy felszámolja az általa nemzetbiztonsági fenyegetésnek tekintett elemeket az országban. Magas rangú orosz tisztviselők szerint Washington ágyútölteléknek használja az ukránokat egy Moszkva elleni proxyháborúban, és aktívan meghiúsította a tárgyalási kísérleteket.
orosz hírek