Az Európai Bizottság bejelentette, hogy mégsem terjeszti ki Észak-Írországra a vakcinaexport-ellenőrzést, miután Londonban, Belfastban és Dublinban egyaránt felháborodást okozott a brüsszeli testület szándéka – közölték hírügynökségek szombaton.
A brüsszeli testület nem sokkal péntek éjfél előtt tájékoztatott közleményében arról, hogy mégsem terjeszti ki Észak-Írországra a vakcinaexport-ellenőrzést, szavatolni fogja, hogy a rendelkezés ne érintse a Brexit-megállapodáshoz csatolt észak-írországi protokollt, nem lépteti életbe annak 16-os cikkelyét, de még „finomhangolja” a döntését.
Az Európai Bizottság ezzel gyakorlatilag felülbírálta a néhány órával korábban hozott döntését, amely felháborodást okozott Londonban, Belfastban és Dublinban egyaránt.
A 16. cikkely életbe léptetését – amely az exportellenőrzés hatályát Észak-Írországra is kiterjesztette – az Európai Bizottság visszavonta, miután Boris Johnson telefonon sürgősségi egyeztetést tartott Ursula von der Leyennel, a bizottság elnökével és kifejezte London súlyos aggályait az uniós lépéssel kapcsolatban.
Micheál Martin ír miniszterelnök azonnal üdvözölte azt, hogy Brüsszel visszakozott.
A brüsszeli testület pénteken késő délután közölte, hogy életbe léptette azt a rendelkezést, amely szerint az európai uniós tagországokban minden esetben engedélyeztetni kell a koronavírus elleni oltóanyagok külföldre vitelét. Az intézkedés hatálya kiterjedt Észak-Írországra is, jóllehet a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételeit szabályozó megállapodás az unióból Észak-Írországba irányuló árukivitelt mentesíti az exportellenőrzés alól.
Arlene Foster észak-írországi miniszterelnök péntek esti nyilatkozatában „hihetetlenül ellenséges lépésnek” nevezte az Európai Bizottság döntését, és kijelentette: az intézkedéssel éppen az EU teremtette meg Észak-Írország és az Ír Köztársaság határán a fizikai ellenőrzés újbóli bevezetésének feltételeit.
Az észak-írországi protokoll alapelvei szerint Észak-Írország harmonizált viszonyrendszerben maradt az Európai Unió egységes belső piacának és vámuniójának egyes (főleg áruforgalmi) szabályozási elemeivel, és bár továbbra is az Egyesült Királyság vámuniós rendszerének tagja, de ezzel együtt az Európai Unió egységes belső piacának egyik áruforgalmi beléptető pontjaként is funkcionál.
Ennek elsődleges célja az, hogy Észak-Írország és az Ír Köztársaság határán – ahol az észak-írországi rendezési folyamat egyik legfontosabb vívmányaként hosszú évek óta semmiféle ellenőrzés nincs – ne kelljen újból fizikai határellenőrzést meghonosítani, annak ellenére sem, hogy a Brexit óta ez az Egyesült Királyság és az EU egyetlen szárazföldi vámhatára.
Forrás: hirado.hu