Az Európai Parlament közölte: Hivatalosan elindították Lengyelországgal szemben a 7-es cikkelyben foglalt eljárás első fázisát.
Ez a második eset, hogy az „uniós atombombának” nevezett eljárás elindítását kezdeményezik, ezt 2017 májusában Magyarország kapcsán kérték először. A lengyel demokrácia és a jogállamiság helyzetéről 2016. január óta öt vitát folytattak le, és a maival együtt három állásfoglalást fogadtak el. A Bizottság és Varsó között a jogállamiságról folytatott párbeszéd szintén tavaly januárban kezdődött, legközelebb idén decemberben ad ki véleményt a témában. A jóváhagyott határozat szerint az elmúlt évek fejleményei az uniós értékek súlyos megsértésének egyértelmű kockázatát hordozzák magukban Lengyelországban. Az Az Európai Parlament ezért utasítja belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi bizottságát, hogy készítsen különjelentést Lengyelországról. Erre azért van szükség, hogy a plénum szavazhasson egy indoklással ellátott javaslatról, amellyel kezdeményezheti a hetes cikk szerinti eljárás megindítását.
A képviselők aggodalmukat fejezték ki a hatalmi ágak szétválasztása, az igazságszolgáltatás függetlensége és az alapjogok helyzete miatt. Az állásfoglalás felszólítja a lengyel hatóságokat az EU alapszerződésének 2. cikkében és a lengyel alkotmányban felsorolt közös európai értékeket fenntartása.
A szöveg arra sürgeti Lengyelországot, hogy:
- ne léptessen életbe új jogszabályokat, ha azok teljes körűen nem szavatolják az igazságszolgáltatás függetlenségét,
- hajtsa végre maradéktalanul a Bizottság és a Velencei Bizottság valamennyi ajánlását,
- hajtsa végre az Európai Bíróság határozatát és azonnali hatállyal függessze fel a bialowiezai erdőben folytatott nagyszabású fakitermelést,
- tartsa tiszteletben a gyülekezési szabadságot,
- határozottan ítélje el a november 11-i “xenofób és fasiszta tüntetést Varsóban”.
Forrás: atv.hu