Brüsszel diktátumot küldött Trumpnak
Az Európai Unió akár 95 milliárd euró értékű amerikai exportra vethet ki újabb vámokat, ha az Európai Bizottság és a Donald Trump vezette amerikai kormány közötti kereskedelmi tárgyalások nem vezetnek kielégítő eredményre – erősítették meg uniós források a Bloombergnek.
Az EU által tervezett ellenintézkedések leginkább az ipari termékeket, köztük a Boeing repülőgépeit, az amerikai autókat és a bourbon whisky-t érintenék, utóbbi korábban lekerült a megtorlási listáról, most azonban újra szerepel rajta.
A konkrét termékkör és a vámszintek véglegesítéséről június 10-ig egyeztetnek a tagállamokkal és egyéb érintettekkel, a döntéshez nincs szükség egyhangú szavazásra.
Az Európai Bizottság e héten kezdi meg a tárgyalásokat Washingtonnal, és továbbra is a megállapodásban bízik. Ursula von der Leyen bizottsági elnök kijelentette:
Továbbra is teljes mértékben elkötelezettek vagyunk a tárgyalásos megoldások mellett az Egyesült Államokkal.
Hozzátette, hogy „jó megállapodásokat lehet kötni, amelyek mindkét fél – az európai és amerikai fogyasztók és vállalatok – javát szolgálják”. Ugyanakkor megerősítette, hogy az EU „minden eshetőségre felkészül”, és az elindított konzultációk ehhez szolgáltatnak alapot.
A Bloomberg által megszerzett adatok szerint a megcélzott amerikai áruk részletes bontásban a következőképp alakulnak:
- 10,4 milliárd euró értékű repülőgép,
- 10,3 milliárd eurónyi autóalkatrész,
- 12,9 milliárd eurónyi vegyipari termék,
- 12 milliárd euró értékű gép,
- 7,2 milliárd euró elektronikai termék,
- 2 milliárd euró motorjármű,
- valamint 6,4 milliárd euró agrár-élelmiszeripari export.
Bár a vámszinteket még nem határozták meg, azok csak a konzultációs időszak után és a tárgyalások függvényében kerülnek nyilvánosságra. Brüsszel ezen kívül további 4,4 milliárd euró értékben vizsgálja egyes uniós kivitelek – például acélhulladék és vegyipari termékek – amerikai korlátozásának lehetőségét is.
Az EU a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) is panaszt kíván tenni az „viszonosságinak” nevezett amerikai vámintézkedések miatt. Ezek közé tartozik a 25%-os vám a járművekre és alkatrészeikre, valamint egy ideiglenes 10%-os általános vám. A brüsszeli álláspont szerint ezek a lépések „nyilvánvalóan megsértik az alapvető WTO-szabályokat”.
A megtorló lista az eddig bevezetett 21 milliárd euró értékű EU-s válaszvámokat egészítené ki, amelyek Trump acél- és alumíniumvámjaira válaszul születtek.
Bár az EU 90 napos haladékot adott ezek újabb kiterjesztésére, a megegyezés esélye továbbra is csekély.
Ahogy arról már többször írtunk, 2024-ben az EU 531,6 milliárd euró értékben exportált árut az Egyesült Államokba, míg az import 333,4 milliárd eurót tett ki – vagyis az EU 198,2 milliárd eurós kereskedelmi többletet könyvelhetett el áruk tekintetében. Szolgáltatásokkal együtt az amerikai oldalnak van többlete, így
a teljes kereskedelmi egyenleg mindössze 48 milliárd eurós EU-fölényt mutatott, ami az összforgalom csupán 3%-át jelenti.
A Bizottság ugyanakkor attól is tart, hogy Trump globális vámháborúja – különösen Kínával szemben – EU-ba terelhet olyan árukat, amelyek más piacokon akadályba ütköznek. Emiatt Brüsszel bejelentette: figyelemmel kíséri az esetleges importeltérítéseket, különös tekintettel Kínából érkező árukra.
A lehetséges intézkedések súlyos következményekkel járhatnak egyes amerikai vállalatokra nézve. A Boeing például különösen érzékenyen reagálhat az európai vámokra: a cég 2025 hátralévő részére szóló szállításaiból mintegy 58 darab gépet EU-államok rendeltek meg, és további 50-et kínai légitársaságok, amelyek már jelenleg is elutasítják az új megrendeléseket a pekingi–washingtoni kereskedelmi feszültségek miatt.
Portfolio