Európa

Csernobilon a világ szeme: újabb, riadalmat keltő támadás

Hirdetés

Február 14-én reggel gyorsan végigsöpört a világsajtón a hír, miszerint találat érte Ukrajnában a csernobili atomerőművet. Az esetről készült felvételeken látható volt, hogy az 1986-ban leolvadt blokkot védő betonszarkofág külső része rongálódott meg, és lángok csaptak fel az épület külső falán. Az Ukrajna által gyanúsított Oroszország nem vállalta a felelősséget a történtekért, a Kreml álláspontja szerint kijevi provokációnak tudható be a támadás. A hír nagy hullámokat generált a Google-keresésekben is, jelen cikkünkben a Google Trends segítségével nézzük meg a keresési intenzitás alakulását az eset kapcsán.

Lángok csaptak fel az atomerőmű területén, de a sugárzás nem nőtt meg a térségben

A múlt hét pénteken történt robbanást követően Volodimir Zelenszkij ukrán elnök X-bejegyzésben azt írta, hogy egy orosz drón okozta a súlyos incidenst. Zelenszkij azt is hozzátette, hogy

a leolvadt reaktorblokkot védő betonszarkofág ugyan komolyan megsérült, sikerült a tüzet eloltani és nem nőtt meg a sugárzásveszély.

Utóbbit a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) is megerősítette. Az ügynökség szakembereinek mérései alapján a sugárzás mértéke nem növekedett az atomerőmű környékén az esetet követően.

A váratlan támadás egyébként éppen a háború lezárására irányuló diplomáciai törekvésekkel párhuzamosan, a Müncheni Biztonsági Konferencia előtt egy nappal következett be, amelyre Zelenszkij a csernobili incidensről szóló X-bejegyzésében is utalt.

Hirdetés

Ez azt mutatja, hogy Putyin biztosan nem készül tárgyalásokra, arra készül, hogy átverje a világot. Emiatt egységes nyomásgyakorlás szükséges mindenkitől, aki értékeli az életet, nyomást kell gyakorolni az agresszorra. Oroszországot felelősségre kell vonni tetteiért”

– írta az ukrán elnök az eset kapcsán.

A Kreml határozottan elutasította az ukrán vádakat az erőmű elleni támadással kapcsolatban. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint az eset a „kijevi rezsim provokációjának” tekinthető. Vlagyimir Rogov, az orosz Duma egyik külügyi testületének vezetője azt mondta: Zelenszkij adott utasítást a szarkofág felrobbantására, azért, hogy „ráijesszen Európára” a Müncheni Biztonsági Konferencia előtt.

Kilőtt az érdeklődés a Google-ben

Korábbi írásunkban már részletesen bemutattuk a Google Trends alapjait, a Google Trends használatának főbb tudnivalóit, és összefoglaltuk, pontosan hogyan kell értelmezni a Google Trends grafikonjainak adatait, és a program „Jelenleg felkapott” aloldalát ahhoz, hogy megtudjuk, mik a legnépszerűbb témák, hírek a világban és Magyarországon.

A közelmúltban bemutattuk, hogy a Mexikói-öböl Amerikai-öböllé nevezése hogyan hatott a Google-keresésekre, valamint megnéztük, hogy a Valentin-napi készülődés mennyire volt tetten érhető a Google-keresésekben. Legutóbbi cikkünkben pedig azt mutattuk be, hogy a különösen nagy médiafigyelmet kapó 2024 YR4 nevű aszteroida hogyan befolyásolta a keresési intenzitást.

Hirdetés

Csernobilban történő események kapcsán először az ukrán város témakörével kapcsolatos keresési intenzitást vizsgáltuk. A Google Trends rendszerében a témakörök egy adott témával kapcsolatos keresési kifejezésekre érkező kereséseket mutatják meg. Jól látható az alábbi grafikonon, hogy a témakör egyébként alacsony keresési intenzitást generál, azonban

a múlt heti események kifejezetten nagy kiugrást generáltak világszerte a keresésekben.

Csernobil keresések világszerte az elmúlt héten
Kép forrása: Google Trends

Ha a keresések területi eloszlását nézzük, nem meglepő módon a kelet-európai régióban generálta a legnagyobb érdeklődést a témakör. Az alábbi listában az első helyen Ukrajna és Magyarország áll, majd keresési intenzitás tekintetében jócskán lemaradva, Belarusz (Fehéroroszország), Lengyelország és Szlovákia következik.

Csernobil keresések világszerte térképen
Kép forrása: Google Trends

Ha Ukrajna térképére nézünk, látható, hogy a Zsitomiri területen és a Kijevi területen (Kyivs’ka oblast) volt a legmagasabb a keresési intenzitás. Ez nem meglepő, hiszen utóbbi régióban fekszik Csernobil városa is, míg a Zsitomiri terület a közelben található.

Csernobil keresések Ukrajnában térképen
Kép forrása: Google Trends

Hazánkban az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos témakör, valamint a csernobili balesetre utaló keresési kifejezések összevetéséből az látszik, hogy a háború iránt az elmúlt évben folyamatosan magas volt az érdeklődés.

Hirdetés
Hirdetés

A csernobili incidens napján azonban, a „Csernobil” keresőszó egyértelműen gyakoribb volt, mint a háború témaköre.

Csernobil keresések Magyarországon az elmúlt évben
Kép forrása: Google Trends

Az 1986-os csernobili atomerőmű-baleset világszerte ismert az emberek számára, ahogy az is, hogy a jelentős sugárszennyezés nem csak Ukrajnában, hanem számos, akár több ezer kilométerre lévő országban is kimutatható volt. A Sugárzás témakör a múlt hét pénteki eset kapcsán globálisan nem generált nagy kiugrást a keresések tekintetében.

Sugárzás, Csernobil keresések világszerte
Kép forrása: Google Trends

A térképes adatokból azonban látható, hogy arányait tekintve Ukrajnában volt a legmagasabb a Sugárzás témakör iránti érdeklődés.

Sugárzás, Csernobil keresések térkép
Kép forrása: Google Trends

Ez a tartalom a Google-lel való fizetett partnerség része, a Google Trends népszerűsítésére.

portfolio

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!