A brit alsóház kedd este elutasította Theresa May miniszterelnök Brexit-tervét. A képviselők 432 nem és 202 igen szavazattal visszautasították a Brexit végrehajtásáról szóló csomagot. Theresa May sorsáról szerdán döntenek.
A brit alsóház kedd este meggyőző fölénnyel, 432 nem és 202 igen szavazattal elutasította Theresa May miniszterelnök Brexit-tervét. A voksolást követően a politikus úgy fogalmazott, hogy tudomásul vette, hogy a képviselők nem támogatják a Brexit-indítványt, de arról semmit sem mond a szavazás, hogy akkor mit támogatnak.
Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezetője a voksolást követően bizalmatlansági indítványt nyújtott be Theresa Mayjel szemben, akinek a sorsáról szerdán döntenek.
A szavazás azt mutatja, hogy hozzávetőleg 180 képviselő „lázadt fel” a miniszterelnökkel szemben.
Ez a modern brit parlamentarizmus történetének legnagyobb arányú kormányzati veresége.
Theresa May konzervatív párti miniszterelnök közölte, hogy tekintettel a megállapodás elutasításának mértékére, a kormány tárgyalási és szavazási időt biztosít a Munkáspárt bizalmatlansági indítványának.
Eközben a brit kormányzati többséget biztosító északír DUP párt bejelentette, hogy támogatni fogja Mayt a bizalmatlansági szavazáson.
Jean-Claude Juncker üzenetében úgy fogalmazott, hogy sajnálattal figyeli a brit eseményeket, és sürgeti a döntéshozókat, hogy tisztázzák szándékaikat a Brexit kapcsán, mert az idő fogytán.
A brit EU-tagság megállapodás nélküli, rendezetlen felszámolása a lehető legrosszabb megoldás; figyelmeztetett Olaf Scholz német alkancellár, pénzügyminiszter hétfőn, miután a brit alsóház elutasította az EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét tartalmazó megállapodást.
A brit polgárok akaratának tiszteletben tartását szorgalmazta az Öt Csillag Mozgalom (M5S) olasz kormánypárt, miután kedd este a brit törvényhozás alsóháza elutasította az Egyesült Királyság európai uniós tagsága megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét tartalmazó megállapodást. Eközben Matteo Renzi volt olasz kormányfő kijelentette: a Brexit nehézségei azt bizonyítják, hogy nem éri meg kilépni az EU-ból.
A spanyol kormány is sajnálatát fejezte ki a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét tartalmazó megállapodás brit alsóházi elutasítása miatt a kedd esti a szavazást követően.
Forrás: MTI