Európa

Egyre dühösebbek a lengyelek

Hirdetés

„Nem adhatott volna 2015-ben kegyelmet Andrzej Duda elnök annak a két lengyel politikusnak, akiket a héten tartóztattak le a hivatalukban.” Erről Bartosz Wielinksi, a Gazeta Wyborcza főszerkesztő-helyettese beszélt a Heti Világhíradónak. Az újságíró a lengyel közmédiáról pedig azt mondta, hogy az nyolc éven át a volt kormánypárt propagandáját terjesztette, elfogultságát pedig az EBESZ jelentései is alátámasztják. Közben tömegek tüntettek Varsóban az új centrista kormány ellen.

Letartóztatták a lengyel elnöki palotában az előző kormány belügyminiszterét és annak helyettesét, akiket azért ítéltek el, mert 2007-ben a korrupcióellenes hivatal élén visszaéltek hatalmukkal. Az elsőfokú ítélet nem volt jogerős, de Andrzej Duda 2015-ben elnöki kegyelmet adott nekik.

Nemrég ismét 2 év börtönre ítélték a két politikust, akiket Duda elnök a héten meghívott a hivatalába. Donald Tusk miniszterelnök az igazságszolgáltatás akadályozásával vádolta az államfőt. Bartosz Wielinski, a Gazeta Wyborcza tekintélyes lengyel lap főszerkesztő-helyettese provokációnak nevezte az elnök lépését.

Az államfőnek nem szabadna elítélt bűnözőkkel mutatkoznia. Közös fotók készültek róluk, tartottak egy sajtótájékoztatót, majd visszatértek az elnöki palotába. Úgy tűnt, Julian Assange-t játszottak, és ott akartak menedéket keresni a börtön elől. Ez visszafelé sült el, mert a rendőrség mégis letartóztatta őket – mondta az ATV Heti Világhíradó című műsorának Wieliniski.

Közben a nyolc év után ellenzékbe kényszerült lengyel jobboldal nehezen viseli, hogy a kormányváltás után a közmédiában leváltották a hozzá lojális vezetést. A nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság párt képviselői decemberben az állami televízió székházához vonultak tiltakozni.

Hirdetés

A párt volt tagjaként Duda elnök megvétózta a közmédia 2024-es finanszírozásáról szóló törvényt. A kulturális miniszter erre felszámolást indított a közmédia ellen. Az átszervezés módját a volt kormánnyal szemben kritikus jogvédők, így a Helsinki Bizottság is bírálta.

A volt közmédia továbbra is a Jog és Igazságosság párt irányítása alatt állt, és az ő propagandájukat terjesztette az új kormánytöbbségről, amelynek munkáját nem objektív módon értékelték. Tehát nem mutatták be mindkét fél, vagy minden párt véleményét. Ezt folytatták volna az áprilisi önkormányzati, majd a júniusi európai parlamenti választásokig, sőt még tovább. Valamit tenni kellett – fejtegette Wieliniski.

A Jog és Igazságosság elnöke, Jaroslaw Kaczynski tüntetést hívott össze a varsói parlamenthez, hogy kiálljanak a média szabadsága mellett. Kritikusai szerint viszont éppen ő volt az, akinek pártja korábban politikai irányítás alá helyezte a közmédiát.

A parlament kulturális bizottságának elnöke szerint idén új médiatörvényt dolgozhatnak ki. Ennek elfogadása szintén Duda elnöktől függ, akinek egyik tanácsadója nemrég beismerte, hogy az előző kormány alatt a közmédia propagandaeszköz volt és nem működött objektíven.

ATV

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!