Horvátország a horvát-bosnyák határon akarja megépíteni a Krsko szlovén-horvát atomerőmű kis és közepes veszélyességű hulladékainak tárolására szolgáló hulladéklerakó telepét.
A helyiek tiltakoznak.
Horvátország úgy döntött, hogy saját nukleáris hulladékgyűjtő telepet épít a bosznia-hercegovinai határhoz közeli Trgovska Gora területén. – írta a vajdasági Szabad Magyar Szó a Blic és a horvát Ekspres portál hírére hivatkozva.
A horvát kormány mindezt annak ellenére teszi, hogy még nem született döntés arról, hogy Szlovéniával közös telepet építenek, ahol a Krsko atomerőmű nukleáris hulladékát tárolnák.
Ljubljana évek óta azt tervezi, hogy közös nukleáris hulladéklerakó telepet épít Zágrábbal a Krsko melletti Vrbinán, most viszont úgy tűnik, hogy a horvátoknak külön gyűjtőhelyük lesz.
Horvátországnak és Szlovéniának 2023-ig kellene megépíteni a nukleáris hulladéktárolót, amelyben kis- és közepes veszélyességű nukleáris hulladékokat – például az atomerőműben használt munkaruhákat, szerszámokat – helyeznek majd el. Magyarországon Bátaapátiban van hasonló hulladéklerakó.
Az esetet bonyolítja, hogy semmilyen hatástanulmány nem készült a a Trgovska Gorán megépítendő teleppel kapcsolatban és a boszniai határ mentén élők hevesen tiltakoznak a nukleáris hulladéktároló ellen. A Krsko atomerőmű 1981-ben kezdte meg a működést és a tervek szerint 2043-ig üzemel. Ez volt Jugoszlávia egyetlen nukleáris erőműve, jelenleg horvát-szlovén tulajdonban van. Egyetlen reaktorának kapacitása 664 megawatt, amely a paksi atomerőmű kapacitásának harmada.
Forrás: napi.hu