Eddig tartott a lengyel–ukrán béke?
Lengyelország tárgyalásokat folytat Ukrajnával és az Európai Bizottsággal arról, hogy engedélyeztetési eljáráshoz kötné az ukrán agrárimportot, de csak azzal a feltétellel, hogy a liberalizálás nem sértheti a lengyel gazdák érdekeit – közölte Czeslaw Siekerski mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter a wPolityce.pl lengyel hírportál jelentése szerint.
A tárcavezető a szejmben tartott sajtótájékoztatón elmondta: bizonyos agrártermékek importjára mennyiségi kvótákat állapítanának meg, amelyeket nem lehetne túllépni.
Jelenleg folynak a tárgyalások Ukrajnával és az Európai Bizottsággal azokról az eszközökről, melyek korlátoznák az ukrán áruk túlzott mértékű behozatalát az európai, ezen belül a lengyel piacokra – tette hozzá.
A KERESKEDELEM 2022-ES EURÓPAI UNIÓS LIBERALIZÁLÁSA LEHETŐVÉ TETTE UKRAJNÁNAK AZ ÁRUI VÁMMENTES BEHOZATALÁT. EZ ELŐNYÖS AZ UKRÁN GAZDASÁGNAK, DE NEM ÜTKÖZHET A LENGYEL FÖLDMŰVESEK ÉRDEKEIBE– figyelmeztetett.
Elmondta:
TECHNIKAI TÁRGYALÁSOK VOLTAK AZ ÜGYBEN TÁRCÁJA ÉS A LENGYEL FEJLESZTÉSI ÉS TECHNOLÓGIAI, VALAMINT A PÉNZÜGYMINISZTÉRIUM KÉPVISELŐI KÖZÖTT.
– A kétoldalú formában tartott tárcaközi tárgyalásokon megvitattunk egy új kereskedelmi formulát – mondta –, amely arra lenne hivatott, hogy megakadályozza az ukrán agrártermékek túlzott mértékű beáramlását.
A tárgyalásokra egyfajta engedély van az Európai Bizottságtól – jelentette ki Siekerski –, emlékeztetve arra, hogy januárban már megvitatta az ügyet Valdis Dombrovskisszal, az Európai Unió kereskedelemért felelős biztosával.
VÉLEMÉNYÜNK SZERINT AZ EURÓPAI PIACOKON VÉDŐESZKÖZÖKET KELL BEVEZETNI– mondta, hozzátéve: – A bizottság zöld jelzést adott egy engedélyeztetési eljárási rendszer bevezetésére.
AZ ENGEDÉLYEKET AZ UKRÁN HATÓSÁGOK FOGJÁK KIADNI MEGHATÁROZOTT EXPORTKVÓTÁKRA AZ EGYES UNIÓS ORSZÁGOK KONKRÉT BESZÁLLÍTÓINAK– magyarázta a miniszter.
Donald Tusk miniszterelnök a múlt heti kormányülés után tartott sajtóértekezletén elmondta: az ukrán agrártermékek importjának kérdésében a lengyel fél arra fog törekedni, hogy ezeket Lengyelországban csak lengyel intézmények engedélyével lehessen eladni.
ARRÓL VAN SZÓ, HOGY A LENGYEL MEZŐGAZDASÁGOT VÉDENI KELL A TISZTESSÉGTELEN KELETI KONKURENCIÁTÓL. (…) A LEGJOBB MEGOLDÁST KÉTOLDALÚ SZERZŐDÉSBEN AKARJUK RÖGZÍTENI. (…) NEM FOG EZ SOK IDŐBE TELNI– mondta.
Úgy vélekedett: a legkézenfekvőbb módja a probléma rendezésének, ha ez Varsó és Kijev között, kétoldalú tárgyalásokon történik. A kormány meg fogja találni azt a módot, amelyért talán nem fognak túlságosan lelkesedni Brüsszelben, de nem is fog uniós jogba ütközni, és talán nehezen, de az ukránok számára is elfogadható lesz – mondta.
KÖZÖLTE, HOGY MÁRCIUS MÁSODIK FELÉBEN LENGYEL–UKRÁN KORMÁNYKÖZI KONZULTÁCIÓK LESZNEK VARSÓBAN. A KÉTOLDALÚ KONZULTÁCIÓK FELÚJÍTÁSÁT TUSK MÚLT HÉTFŐN JELENTETTE BE KIJEVBEN, A DENISZ SMIHAL UKRÁN MINISZTERELNÖKKEL TARTOTT TÁRGYALÁSAI UTÁN. ELMONDTA: AZ UKRÁN FÉL EGYÉRTELMŰEN ARRÓL BIZTOSÍTOTTA ŐT, HOGY AZ UKRÁN HATÓSÁGOK NEM ÉRDEKELTEK AZ ELLENŐRIZETLEN EXPORTBAN.
– Érdekes szerződéseket írtak alá a tranzitról Romániával és Bulgáriával. Mi is ilyen szerződést szeretnénk kötni az ukrán kormánnyal – hangsúlyozta Tusk.