Horst Seehofer szerint a magyar kormányfő néha ugyan túlzásokba esik, de ettől még demokrata politikus, akinek figyelemreméltó múltja van.
A német belügyminiszter, a CSU egykori elnöke a Neue Zürcher Zeitungnak arról is beszélt, hogy a menekültpolitika Európa Achilles-sarka. A német kormány a héten újabb menekültügyi szigorításokról döntött, és csökkentené a menedékkérők ellátását.
Gyakorlatilag ismét védelmébe vette Orbán Viktort Horst Seehofer a Neue Zürcher Zeitungnak adott, ma megjelent interjúban.
A jelenlegi német belügyminiszter, egyben a Keresztényszociális Unió (CSU) egykori elnöke a svájci lapnak azt mondta: nem fog bocsánatot kérni a magyar kormányfőhöz fűződő kapcsolata miatt.
„Figyelemreméltónak tartom az életrajzát. Amikor mi itt mindannyian kényelmesen üldögéltünk a karosszékben, ő harcolt a kommunisták ellen. És ezt keresztény meggyőződésből is tette. Nem vagyok hajlandó Orbánt, mint demokratát megkérdőjelezni” – nyilatkozta Seehofer.
Bár szerinte egyértelmű, hogy a magyar miniszterelnök néhány pontban, például „az EU elleni kampánya” során túlzásokba esett, ez néha velük, németországi politikusokkal is megtörténik.
Beszélt arról is, hogy Bajorországnak nagyon szoros gazdasági kapcsolatai vannak Oroszországgal, és egész Kelet-Európa fontos térség számukra.
„Amikor aztán kétszer Magyarországra látogattam, már állítólag Orbán Viktor barátja voltam. Pedig érdekünkben áll párbeszédben maradni ezekkel az országokkal” – mondta, majd hozzátette: a világunkban dúló számtalan konfliktusra dialógussal kell válaszolni.
Seehofer kitért arra is, hogy a menekültpolitika Európa Achilles-sarka, az EU pedig még mindig nem képes hatékonyan védeni a külső határait. Hozzátette: akkor lesz elégedett, ha Németországban a végrehajtott kitoloncolások száma meghaladja majd a meghiúsult kitoloncolások számát.
A német kormány a héten újabb menekültügyi szigorításokról döntött. A kormányülésen elfogadott és a szövetségi parlament elé terjesztett javaslatok egyik legfőbb és leginkább vitatott eleme, hogy szolgálati titoknak minősítik a kitoloncolások tervezett időpontját. Ezáltal büntetőeljárás alá vonható, aki figyelmeztet kitoloncolásra jelölt embereket a hatósági művelet közelgő kezdetére.
A kitoloncolás ugyanis gyakran azért nem sikerül, mert a kitoloncolásra jelölt személy értesül a készülő intézkedésről, és eltűnik tartózkodási helyéről, mire megérkeznek érte a rendőrök, írta korábban az MTI.
A kormány döntött arról is, hogy a férőhelyek hiánya miatt átmenetileg büntetés-végrehajtási intézményekben is elhelyezhetnek kitoloncolási őrizetbe vett embereket.
Emellett szigorúbban lépnének fel mindazokkal az elutasított menedékkérőkkel szemben is, akiket úti okmányok hiányában nem lehet hazatoloncolni, és az iratok beszerzésében nem működnek együtt a hatóságokkal. Ezt a magatartást büntetni lehetne, egyebek mellett teljes körű munkavállalási tilalommal, és őrizetbe is lehet venni őket, hogy biztosítsák megjelenésüket a papírok beszerzésére a hazájuk németországi külképviseletén indított eljárásban.
A kormány a törvényhozás elé terjesztette egy olyan javaslatot is, amely csaknem valamennyi kategóriában csökkentené a menedékkérők ellátását.
Az egyedülálló felnőttek esetében például a szabadon elkölthető készpénzjuttatás értékét ugyan havi 135 euróról (44 ezer forint) 150 euróra emelik, az egyéb ellátások összértékét 219 euróról 194 euróra csökkentik. A teljes támogatás értéke így 354 euróról 344 euróra csökken.
Egy másik javaslat, amely a Németországban élő valamennyi külföldire vonatkozik, ugyanakkor szélesíti a részvétel lehetőségét a nyelvi és társadalomismereti órákból álló integrációs kurzusokon.
Mint ismert, Horst Seehofer Orbán Viktor egyik legfontosabb szövetségese Németországban, a korábban általa vezetett CSU és a testvérpárt CDU pedig az Európai Néppárt (EPP) egyik domináns ereje.
A Fidesz tagsága az EPP-ben ugyanakkor jelenleg fel van függesztve, miután az év elején számos tagpárt kezdeményezte a magyar kormánypárt felfüggesztését vagy kizárását.