A Global Firepower 145 országot vizsgáló indexe alapján Romániáé a harmadik legütőképesebb haderő a közép-kelet-európai térségben.
Románia az egyik Patriot légvédelmi rendszer átadásával a korábbinál kiemeltebb háborús szereplővé vált, ami az ország veszélyeztetettségi szintjét is emeli. Az utóbbi tíz évben folyamatosan emelkedtek a védelmi kiadások, de a román hadiipar önállóan nem képes a hadsereg modernizációs igényeinek kielégítésére – írja a maszol.ro.
A Krím-félsziget orosz annexiója, majd a donbaszi háború kitörése 2014-ben arra sarkallta Romániát, hogy jelentős védelmi beszerzéseket eszközöljön. 2017-ben elfogadták a fegyveres erők 2017-2026 közötti időszakra vonatkozó beszerzési tervét, ami modernizációs hullámot indított el a hadseregben. 2016-2021 között a román légierő Portugáliától, majd 2022-2024 között Norvégiától vásárolt F-16 vadászgépeket, 2017-ben pedig elkezdődött az a jelenleg is tartó program, amelynek keretében Románia HIMARS rakétatüzérségi eszközöket vesz az Egyesült Államoktól – írja elemzésében a budapesti Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány.
A Csenger Ádám nemzetközi kapcsolatok elemző által jegyzett írás megemlíti, hogy az Ukrajna ellen 2022 februárjában indított átfogó orosz invázió újabb lökést adott a hadseregfejlesztésnek. 2022-ben a védelmi költségvetés a GDP 2,5 százalékát tette ki,
2023-ban pedig a 2,44 százalékát; a tavalyi 8,5 milliárd dolláros katonai költségvetés ugyanakkor hozzávetőleg kétmilliárd dollárral volt magasabb az előző évinél. Az utóbbi évek védelmi költségvetésének jelentős részét katonai eszközök beszerzésére fordítják; idén az erre szánt keret 3,6 milliárd dollár Alexandru Georgescu biztonságpolitikai elemző szerint Románia az idei katonai költségvetésének mintegy 40 százalékát új fegyverek vásárlására használja fel a szocializmusból származó felszerelések lecserélése céljából, emellett pedig a kormány a kiadások tetemes részét a gyártókapacitások korszerűsítésére kívánja fordítani.
Mandiner