El akarták tusolni: majdnem kitört a harmadik világháború, súlyos incidens történt a NATO és az oroszok között
Egy orosz pilóta úgy vélte, hogy parancsot kapott arra, hogy lőjje le a NATO gépét.
Tavaly szeptemberben elfogott egy RC-135 Rivet Joint felderítő- és elektronikus harcászati repülőgépet két orosz Szu-27-es vadászgép a Fekete-tenger felett – írta meg a BBC.
Most azonban három magas rangú, az incidensről tudó nyugati védelmi forrás azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy a RC-135 Rivet Joint repülőgép által lehallgatott orosz kommunikáció a hivatalos verziótól merőben eltérő beszámolót ad.
A friss információk szerint,
az orosz pilóta úgy hitte, hogy engedélyt kapott a tüzelésre, mire két rakétát ki is lőtt, viszont azok célt tévesztettek.
A brit gép közel 30 fős legénységgel megfigyelési feladatot teljesített, amikor a két orosz Szu-27-es vadászgép elfogta.
A lehallgatott kommunikációból kiderül, hogy az egyik orosz pilóta azt hitte, hogy engedélyt kapott a brit repülőgép célba vételére, miután egy orosz földi állomásról kétértelmű parancsot kapott.
Ez történt (elvileg) a levegőben
Amikor a két orosz Szu-27-es megközelítette a brit kémrepülőgépet, a földi állomás irányítójától kaptak egy közleményt. A nyugati forrás a BBC-nek elmondta, hogy a kapott szavak a következők voltak: „megvan a célpont”.
EZT A KÉTÉRTELMŰ MEGFOGALMAZÁST AZ EGYIK OROSZ PILÓTA ÚGY ÉRTELMEZTE, HOGY ENGEDÉLYT KAPOTT A TÜZELÉSRE.
A források szerint a laza nyelvezet az érintettek nagyfokú szakszerűtlenségéről tanúskodik. Ezzel szemben a NATO-pilóták nagyon pontos nyelvezetet használnak, amikor engedélyt kérnek és kapnak a tüzelésre.
Az orosz pilóta egy levegő-levegő rakétát indított, amely sikeresen kilőtt, de nem találta el a célpontját – közölték a BBC-vel. Ez egy elvétett találat volt, nem pedig meghibásodás, mint amiről eredetileg beszámoltak. Védelmi források a BBC-nek elmondták, hogy ezután vita tört ki a két orosz pilóta között.
A második Szu-27-es pilótája úgy gondolta, hogy nem kaptak engedélyt a tüzelésre. A második pilóta állítólag szidalmazta bajtársát, megkérdezte tőle, hogy mit gondol, mit csinál.
Az első pilóta mégis kilőtt még egy rakétát.
A második rakéta viszont egyszerűen leesett a szárnyról – ami arra utal, hogy a fegyver vagy meghibásodott, vagy a kilövést megszakították.
Az Egyesült Királyság feltehetőleg nem akarta nyilvánosságra hozni azt, hogy mennyire képesek lehallgatni az ellenséges gépek kommunikációját, valamint feltehetőleg egyik fél se akart eszkalációt, hiszen az annyit tenne, hogy egy NATO-tag katonai konfrontációba került volna Oroszországgal.
Az incidens azonban ismételten megmutatja, hogy egy személy hibája és félreértése hogyan válthat ki szélesebb körű konfliktust.
Forrás: Mandiner