Fennáll a veszélye, hogy a nyugatról érkező támogatás és figyelem kimerül Ukrajna irányába – közölte a Cseh Köztársaság miniszterelnöke.
Petr Fiala Csehország miniszterelnöke a prágai várban tartott „Biztonságunk nem magától értetődő” konferencián figyelmeztetett az Ukrajna nyugati szövetséges országai támogatásának csökkentésével járó kockázatokra.
„Az Ukrajna előrehaladásáról szóló legfrissebb jelentések óvatosan optimistáknak tekinthetők, de nem úgy tűnik, hogy a háború egyhamar véget ér. Ellenkezőleg, egy befagyott konfliktus forgatókönyve fenyeget, ami egy állandó biztonsági instabilitás központjának létrejöttét jelenti Kelet-Európában” – kommentálta a cseh kormányfő.
Megjegyezte azt is, hogy egy ilyen forgatókönyv hosszú távon meglehetősen kimerítő” lenne, ezért Csehországnak nemzetközi partnereivel együtt „jelentősen” kell hozzájárulnia annak megelőzéséhez.
„A jelenlegi szakaszban a kimerültség jelenti a legnagyobb veszélyt. Nemcsak az ukrán erők kimerülésére és a számukra nyújtható lehetőségek kimerülésére gondolok, hanem a nyugati országok támogatásának és figyelmének kimerülésére is. Fennáll a veszélye, hogy a társadalom hamarosan kevésbé lesz megértő a megtámadott ország támogatása terén” – hangsúlyozta Fiala.
A miniszterelnök azt is hangsúlyozta, hogy Oroszország már bebizonyította, hogy kész átlépni minden határt, így az emberség határait is.
Emlékeztetőül: Volodimir Zelenszkij elnök kijelentette, hogy Ukrajna nem járul hozzá az Oroszországgal folytatott háború befagyasztásához, hozzátéve, hogy az ország soha nem fogadja el azt az ajánlatot, hogy tárgyalóasztalhoz üljön, függetlenül attól, hogy ki tölti be az orosz elnöki posztot, amíg az agresszor állam nem vonja ki csapatait.
Érdemes megjegyezni, hogy egyes amerikai tisztviselők úgy vélik, hogy az orosz-ukrán háború befagyott konfliktussá válik, amely évekig vagy akár évtizedekig elhúzódik, és tovább bővíti a hosszú távú konfrontációk sorát. Ugyanakkor – mint Olekszij Danilov, a Nemzetbiztonsági Tanács titkára elmondta – sok állam elkezdte „szítani a helyzetet”, hogy rákényszerítse Ukrajnát, hogy a Kreml feltételei alapján kezdjen tárgyalásokat Oroszországgal. Ehelyett António Guterres ENSZ-főtitkár úgy véli, hogy a tűzszünetről szóló tárgyalások jelenleg lehetetlenek, mivel Oroszország és Ukrajna is hiszi, hogy győzhet.