Nyilvánosságra kell hoznia az Európai Bizottságnak Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és a Pfizer vezérigazgatója, Albert Bourla közötti sms-eket, miután az Európai Törvényszék a korrupciógyanús Pfizergate-ként elhíresült ügyben az Európai Bizottság ellen ítélt. Az ítélet ellen az Európai Bizottság még fellebbezhet.
A döntés nemcsak az átláthatóság elveinek érvényesüléséről szól, hanem arról is, mennyiben illeszkedik von der Leyen vezetési stílusa az uniós intézmények demokratikus normáihoz – írja a Politico.
Az ügy kiindulópontja a The New York Times 2021 áprilisi interjúja volt, amelyben Bourla „mély bizalomról” beszélt a von der Leyennel folytatott személyes üzenetváltások kapcsán. Az interjút követően a lap közérdekű adatigényléssel fordult az Európai Bizottsághoz, amely azonban 2022-ben elutasította a hozzáférést, arra hivatkozva, hogy az sms-ek nem tekinthetők hivatalos dokumentumnak. Ezt a döntést támadta meg a The New York Times a luxembourgi bíróságon.
Mint ismert, az érintett időszakban, 2021 májusában született meg a legnagyobb uniós vakcinaszerződés, amely szerint a Pfizer–BioNTech akár 1,8 milliárd adag Covid–19 elleni oltóanyagot szállíthat az EU-nak. Az egyeztetések hátterében súlyos nyomás nehezedett a brüsszeli döntéshozókra – az EU hónapokkal lemaradva próbálta utolérni az Egyesült Királyságot és az Egyesült Államokat a vakcinabeszerzésben.
Az uniós végrehajtó testület jogi érvelése szerint a szóban forgó üzenetváltások nem tekinthetők hivatalos dokumentumnak, mivel nem tartalmaznak lényegi döntési információt – ha igen, akkor azokat megfelelő módon rögzítették volna. Maguknak az üzeneteknek a létezését sokáig nem is ismerte el az intézmény, később viszont már nem tagadta, hogy történtek ilyen váltások. A bizottság azt hangsúlyozza:
Az ügy nem arról szól, hogy Ursula von der Leyen jogosult volt-e tárgyalni, hanem arról, hogy az üzenetek közzététele kötelező-e a transzparencia szabályai szerint.
A bíróság most, négy évvel a történtek után a The New York Timesnak adott igazat, és amennyiben az Európai Bizottság nem fellebbez, nyilvánosságra kell hozni az üzeneteket.
Az ügy azért is nagyon kínos az Európai Bizottság elnökének, mert férjét, Heiko von der Leyent a koronavírus-járvány idején, 2020 decemberében nevezték ki az amerikai Orgenesis nevű gyógyszergyártó vállalat egészségügyi igazgatójává. A cég szorosan együttműködik az Európai Bizottság vakcinabeszerzési botrányában szereplő Pfizerrel. Mindez nem meglepő, hiszen a Pfizer és az Orgenesis legfőbb részvényesei azonosak: a világ két legnagyobb vagyonkezelő cége, a BlackRock és a Vanguard.
Magyar Hírlap