Kiderült, mi okozta az ukrán ellentámadás kudarcát
Figyelmen kívül hagyta az ukrán hadvezetés az amerikai tanácsadók véleményét a hadműveletek lebonyolításánál, nagyban hozzájárulva így az ellentámadás bukásához – írja a Washington Post.
Amerikai és brit tisztek segítettek megtervezni az ukrajnai tavaszi-nyári hadjáratot, és biztosították az összes kért járművet, de Kijev úgy döntött, hogy háromfelé osztja erőit – olvasható a Washington Post hétfőn megjelent cikkében. A vezető amerikai újság több mint 30 tisztviselőt kérdezett meg Ukrajnából, az Egyesült Államokból és Nagy-Britanniából vegyesen, a cikk írói pedig az alábbi következtetésre jutottak:
az optimizmusból fakadó ellentámadás nem hozta meg a várt áttörést, aminek hatására politikai súrlódások és kételkedő hangulat jellemezte a párbeszédet Washington és Kijev között.
A németországi Wiesbadenben található amerikai támaszponton szimulációk eredményei alapján dolgozták ki a támadás ütemtervét. A Pentagon azt tanácsolta,
az offenzíva április közepén kezdődjön, és a Krímbe vezető „szárazföldi híd” elvágására összpontosítson, Melitopol irányába.
Mark Milley tábornok, a vezérkari főnökök akkori elnöke azt tanácsolta az ukránoknak, hogy szabotázscsoportokat is küldjenek az orosz hátországba, mondván:
ne legyen olyan orosz, aki úgy alszik el, hogy ne gondolkodna azon, hogy az éjszaka közepén átvágják-e a torkát– mondta egy neve elhallgatását kért tisztviselő.
Az április közepére tervezett támadás végül csak június elején indult el.
Az ukrán csapatok pedig azonnal aknamezőre futottak, az orosz tüzérség pedig súlyos veszteségeket okozott az ukrán csapatoknak. Ahogy arról korábban beszámoltunk, az Egyesült Államokban egyre nagyobb ellenállás övezi Ukrajna további pénzügyi és katonai támogatását.
Forrás: Origo