Az EU-nak pert kellene indítania a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) a vitatott amerikai inflációcsökkentő törvény (IRA) ellen – mondta Bernd Lange, az Európai Parlament kereskedelmi bizottságának vezetője a Berliner Morgenpost hírportálnak szombaton.
“Feltételezésem szerint az EU és az Egyesült Államok közötti tárgyalások nem fognak segíteni abban, hogy még a törvény végrehajtását érintő kisebb változtatásokról is megegyezzenek. Az IRA alapstruktúrája a helyén marad. E tekintetben úgy gondolom, hogy az EU-nak gyorsan panaszt kell benyújtania a WTO-hoz az elkövetkező hónapokban” – mondta a törvényhozó az EU-USA Kereskedelmi és Technológiai Tanács hétfői ülése előtt, amelyen várhatóan az IRA-csomagról tárgyalnak majd.
Hozzátette, hogy a kereset segítene tisztázni, “hogy az USA intézkedései egyértelműen nem egyeztethetők össze a WTO-szabályokkal”.
Az IRA egy 430 milliárd dolláros éghajlatvédelmi és szociális csomag, amelyet az amerikai kongresszus augusztusban fogadott el. A csomag célja az infláció elleni küzdelem és az energiaárak csökkentése, valamint az éghajlatváltozás elleni küzdelem. Nagyvonalú adókedvezményeket kínál a tiszta energiába beruházó amerikai vállalatoknak, valamint jelentős támogatásokat a hazai elektromos járművek, akkumulátorok és megújuló energiával kapcsolatos projektek számára.
Az amerikai intézkedés aggodalmakat váltott ki az EU-ban, és sokan arra figyelmeztettek, hogy a “protekcionista” jogszabály “diszkriminatív” lehet az európai vállalatokkal szemben.
Emmanuel Macron francia elnök “szuperagresszívnek” minősítette az IRA támogatási rendelkezését, Robert Habeck német gazdasági miniszter pedig “erőteljes” választ kért Brüsszeltől a törvényre. Eközben Thierry Breton, az EU belső piacért felelős biztosa a Journal du Dimanche című lapnak azt mondta, hogy a jogszabály “versenybeli egyensúlytalanságot” okozna az EU és az amerikai áruk más vásárlói között. Egy “európai szuverenitási alap” létrehozását szorgalmazta, amely támogatná a blokkon belüli ipari projekteket.
Lange azt is javasolta, hogy az EU-nak az amerikai jogszabályokkal szemben fokoznia kellene a hazai ipar támogatását.
“Azt is meg kell vizsgálnunk, hogy csökkenthetjük-e és hogyan csökkenthetjük az energiaárakat az iparunk számára, mivel jelenleg akár tízszer magasabbak, mint az Egyesült Államokban” – jelentette ki.
orosz hírek