Ha ezt a baloldali fellegvárat beveszi a Fidesz, akkor biztos a kétharmad
Miskolcon eddig nem sok babér termett a Fidesznek. Vajon mi fog történni 2022 tavaszán?
Pár hónap múlva Magyarország történetének kilencedik szabad választást tartják majd. Éppen ezért itt az ideje, hogy a Vidék Hangjai oldal sajátos módon megkezdje a felkészülést a voksolásra. A következő hónapokban minél több vidéki települést fogunk bemutatni abból a szempontból, hogy 1990 óta hogyan változtak az adott falun, vagy városban a politikai erőviszonyok. Reméljük, hogy így minél teljesebb képet kapnak majd országunk politikai földrajzáról is. Az elemzések során értelemszerűen a legtöbbször az adott település országgyűlési voksolási eredményeit nézzük majd, de lesz olyan is, hogy kitérünk majd az önkormányzati, az európai parlamenti és a népszavazási eredményekre is.
Eddig az alábbi települések választástörténetével foglalkoztunk:
- A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Abaújvár,
- A Vas megyei Apátistvánfalva,
- A Hajdú-Bihar megyei Told,
- A Heves megyei Parádsasvár,
- A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Gemzse,
- A Nógrád megyei Kutasó.
Most pedig Borsod-Abaúj-Zemplén megye székelyét, Miskolc választástörténetét mutatjuk be.
A miskolci választási eredményeket az alábbi kétoldalas infografikán láthatják. Az országgyűlési választások és a népszavazások mellett az európai parlamenti voksolásokat is figyelembe vettük. Az önkormányzati voksolásra azért nem tértünk ki, mert ott nincs listás szavazás, hanem csak személyekre lehet szavazni.
Miskolcon az 1990-es első parlamenti választás még nem hozott baloldali dominanciát. Az igazi szocialista dominancia évei 1994-2006 között volt látható. Az MSZP kétszer is 50 százalék fölé ment. A szocialista párt 2006 utáni összeomlását követően a városban nem a Fidesz erősödött meg, hanem a Jobbik áttörését láthattuk. A Fidesz mindennek ellenére 2010-ben érte el a legjobb eredményét a megyeszékhelyen, de akkor is éppen csak 42 százalék fölé ment. A Jobbik mind 2010-ben, mind 2014-ben, mind 2018-ban 20 százalék feletti eredményt ért el, messze az országos átlaga felett. Az összes ellenzéki párt támogatottsága 2018-ban is 60 százalék felett volt.
Ha az országgyűlési választási eredmények mellett megnézzük az EP-választási eredményeket, akkor ott is jól látható, hogy a Fidesz ott sem volt képes egyszer sem 50 százalék felé menni. A városban a jobboldali pártok véleményével való egyetértés leginkább a 2004-es, a 2008-as és a 2016-os népszavazásokon látható. Akkor minden esetben a Fidesz álláspontját több mint 50 százalék támogatta. Ha mindezeket mérlegre tesszük, akkor egyrészt hatalmas meglepetés lenne, ha 2022 tavaszán 50 százalék fölé menne a Fidesz. Másrészt pedig, amikor csupán két alternatíva közül lehet választani (korábban említett népszavazások), akkor képes a jobboldali párt többséget kialakítani maga mellett. Izgalmas harc lesz Miskolcon is, de az szinte biztos, hogyha a Fidesz eléri az 50 százalékot a városban, akkor országosan nagy eséllyel képes lesz a kétharmados többséget megszerezni.
videkhangjai.hu