Felszínre bukott az Ukrajna felfegyverzése körüli EU-s konfliktus
Az uniós nagykövetek szerdai megbeszélésén patthelyzet alakult ki az Európai Békekeret (EPF) további 5 milliárd euróval történő kiegészítéséről és egy Ukrajnának külön erre a célra szánt ugyanekkora alap létrehozásáról. A „francia-német blokád” egyelőre megbénította az egyeztetéseket. Németország nyitott a kompromisszumra, rugalmasságot javasolva, hogy az Ukrajnának nyújtott kétoldalú adományait részben beszámítsák az EPF-alaphoz való hozzájárulásokba. Franciaország viszont kitart amellett, hogy az európai fegyvergyártóktól vásároljanak új eszközöket a tagállamok – derül ki a Politico beszámolójából, amelyből a Portfolio szemlézett.
A megegyezés határideje március eleje, és Németország az EU külügyi tárcájával együttműködve dolgozik a megoldáson, hangsúlyozva, hogy nem visszatérítésre törekszik, hanem arra, hogy Ukrajnát közvetlen, gyors és bürokráciamentes módon támogassa.
Ukrajna nagykövete, Vszevolod Csencov hangsúlyozta, hogy sürgősen szükség van további katonai segítségre, és kijelentette, hogy a fegyverek és lőszerek beszerzésére irányuló együttműködés ebben a pillanatban kulcsfontosságú. Csencov szerint Ukrajna készletei kimerülőben vannak, de bizakodását fejezte ki, hogyha az EU-ban időben lépnek – akár kétoldalú csatornákon, akár az Európai Békekereten keresztül – a helyzet kezelhetővé válhat.
Eközben Ukrajna elkötelezett a korrupcióellenes erőfeszítések javítása mellett, és az EU csalás elleni hivatalának vezetője pozitív mentalitásváltást állapított meg. Az ukrajnai csalással és csempészettel foglalkozó különböző szervek részvételével képzés zárult, amelynek keretében az OLAF, az USAID, a Világbank és az IMF koordinációs erőfeszítéseket tett a pénzmozgások kezelése és az esetleges csalások kezelése érdekében, mielőtt jelentős összegű újjáépítési pénzek áramlanának Ukrajnába.