Világ

Gigaüzletet ütött nyélbe Donald Trump

Hirdetés

Katar megállapodást írt alá a Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalattal utasszállítók beszerzésére a Qatar Airways légitársaság számára az amerikai elnök szerdai látogatása során. Donald Tump az Irán elleni új amerikai szankciók szigorú végrehajtását kérte minden országtól.

Trump közölte, hogy a 200 milliárd dolláros megállapodás 160 repülőgép beszerzéséről szól. A Dohában tartott aláírási ceremónián az amerikai elnök mellett Tamím bin Hamad Ál Száni katari emír vett részt.

Trump megemlítette, hogy Kelly Ortberg, a Boeing vezérigazgatója a ceremónián azt mondta neki, hogy „ez a legnagyobb repülőgép-rendelés a Boeing történetében, ami jó”.

Az amerikai elnök azt mondta, hogy a 200 milliárd dolláros megállapodás 160 repülőgép beszerzéséről szól. Később azonban a Fehér Ház arról adott ki tájékoztatást, hogy

210 darab Boeing 777X, illetve 787 típusú, GE Aerospace hajtóművel felszerelt repülőgép beszerzéséről van szó 96 milliárd dollárért.

Hirdetés

Trump megemlítette, hogy Kelly Ortberg, a Boeing vezérigazgatója a ceremónián azt mondta neki, hogy „ez a legnagyobb megrendelés a Boeing történetében, ami jó”.

Az alku hírére a Boeing részvényei a New York-i tőzsdén 0,9 százalékkal, a GE Aerospace részvényei pedig 0,1 százalékkal erősödtek.

A Boeing 777X típus még fejlesztés alatt van, az első gépek várhatóan 2026-ban kerülnek majd kiszállításra hat évet csúszva az eredeti határidőhöz képest. A Qatar Airways már korábban 94 darabot rendelt a típusból. Üzleti riválisa, az emírségekbeli Emirates légitársaság 205 darab Boeing 777X-et rendelt. A két légitársaság az elsők között rendelt az új Boeing gépekből, amikor a fejlesztési program elindult 2013-ban.

Megállapodás kell Iránnal

Később Szaúd-Arábiábanaz Irán elleni új amerikai szankciók szigorú végrehajtását kérte Donald Trump minden országtól, miközben – amint mondta – reméli, sikerül megállapodást elérni az iráni nukleáris kérdésben, mert az Egyesült Államokat egyre inkább aggasztja Irán urándúsító tevékenysége.

„Megállapodást akarok elérni Iránnal. Szeretnék tenni valamit ezért, ha lehetséges” – mondta az Öböl menti Együttműködési Tanács (GCC) hat tagországának rijádi csúcstalálkozóján. „Nagyon kérek minden nemzetet, hogy csatlakozzon hozzánk az általam Iránnal szemben most bevezetett szankciók teljes és maradéktalan végrehajtásában” – folytatta.

Hirdetés

Az amerikai kormány a közelmúltban az iráni olajiparhoz és atomprogramhoz kapcsolódó több szervezetet is szankcionált.

Trump a GCC vezetőivel tárgyalva megjegyezte: Teheránnak minden lehetséges megállapodás részeként fel kell hagynia a hozzá ideológiailag közel álló csoportok támogatásával. Iránnak „fel kell hagynia a terror szponzorálásával, le kell állítania véres közvetett háborúit, valamint véglegesen és ellenőrizhetően fel kell hagynia azzal a törekvésével, hogy atomfegyverre tegyen szert”. „Nem lehet atomfegyverük!” – szögezte le.

Az Egyesült Államok április eleje óta tárgyal Iránnal utóbbi atomprogramjáról. Washington azt reméli, hogy így megakadályozhatja az atomfegyverhez való hozzájutásban. Trump többször is kijelentette, hogy szerinte lehetséges a megállapodás kieszközlése, de nem a végtelenségig. Trump most határozottan felszólította Iránt, hogy hagyjon fel a Hamász palesztin terrorszervezet, a Hezbollah libanoni síita milícia és a jemeni húszi lázadók támogatásával.

A The New York Times című amerikai lap arról számolt be, hogy Washington terve szerint Irán csak alacsony – az atomfegyverek szempontjából releváns küszöbérték alatti – szintre dúsítaná az uránt, majd polgári felhasználásra arab államoknak szállítaná. Az Anvadzs című iráni hírportál idézett egy magas rangú teheráni politikai tisztségviselőt, aki szerint támogatják a javaslatot. Az urándúsító létesítmények az öbölbeli iráni szigeteken kaphatnának helyet – írta a Hammihan című helyi újság.

Irán a hazai és a nemzetközi média beszámolói szerint az Egyesült Államokkal folytatott magas szintű tárgyalásokkal párhuzamosan tárgyal több öböl menti arab állammal is egy nukleáris konzorcium létrehozásáról. Az iráni Didban portál szerint Teherán azt szeretné, ha olyan országok, mint Szaúd-Arábia vagy az Egyesült Arab Emírségek iráni területen részt vennének az urándúsításban.

Hirdetés
Hirdetés

Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter szerdán beszámolt arról, hogy a közelmúltban Szaúd-Arábiában és az Egyesült Arab Emírségekben tett látogatásai összefüggésben állnak az Egyesült Államokkal folyó nukleáris tárgyalásokkal.

INFOSTART

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!