Site icon Mai Világ

Grönland lehet a fegyver Putyin ellen?

The Ilulissat Icefjord, also known as Sermeq Kujalleq, is draining approximately 7% of Greenland's ice sheet in Ilulissat, Greenland, on July 3, 2024. This glacier, the largest outside of Antarctica, is calving enough ice daily to meet New York City's water needs for an entire year. In recent decades, the glacier is moving at unprecedented speeds, reaching up to 40 meters per day, a significant increase from the 19 meters per day recorded prior to 2002. Since 1850, the glacier is retreating a staggering 40 kilometers, a retreat attributed to the alarming effects of human-induced climate change. Over the past 60 years, Greenland is experiencing a temperature rise of 9 degrees Fahrenheit, contributing to the glacier's rapid recession. (Photo by Ulrik Pedersen/NurPhoto) (Photo by Ulrik Pedersen / NurPhoto / NurPhoto via AFP)

Hirdetés

A Nyugat felfedi, hogyan akarja Trump Grönlandot felhasználni Oroszország ellen.

Grönlandot Washington olyan helyszínnek tekinti, ahol Oroszországhoz a lehető legközelebb helyezhet el rakétákat – közölte Brian Berletic volt amerikai tengerészgyalogos az X közösségi oldalon, vette észre a ria.ru.

„Az esetlegesen megemelt amerikai katonai jelenlét másik nyilvánvaló előnye az lenne, hogy további eszközökkel lehetne felügyelni Oroszország sarkvidéki tengeri útvonalait – ez afféle segítség lenne nyugati irányban, mint amilyet Alaszka már most is nyújt az USÁ-nak kelet felé” – tette hozzá.

Vlagyimir Barbin, Oroszország dániai nagykövete pénteken a RIA Novosztyinak azt mondta, hogy az Egyesült Államok Grönlandon repülőtéri infrastruktúrát épít a nukleáris fegyverek hordozására alkalmas F–35-ös vadászgépek számára.

Donald Trump megválasztott amerikai elnöki hivatalba lépése előtt már többször is kijelentette, hogy Grönlandnak az Egyesült Államok részévé kellene válnia. Szerinte a sziget stratégiailag fontos a nemzetbiztonság és a szabad világ védelme szempontjából, többek között Kínával és Oroszországgal szemben. Trump ugyanakkor nem volt hajlandó ígéretet tenni arra, hogy nem fog katonai erőt alkalmazni a Grönland feletti ellenőrzés megteremtésére.

Hirdetés

Grönland 1953-ig Dánia gyarmata volt, és ma is a királyság része. De 2009-ben autonómiát kapott, amely lehetővé teszi számára az önkormányzatiságot és a független belpolitikai választást.

Magyar Hírlap

Hirdetés
loading...
Exit mobile version