Gyuri bácsi terve ezúttal nem jött be
Elsősorban a britek uniós kilépésének évek óta húzódó mizériája volt hatással az eredményre a múlt heti előre hozott parlamenti választásokon, ahol fölényes győzelmet arattak a konzervatívok Boris Johnson miniszterelnök vezetésével.
A választás tanulságairól és a folytatásról Nigel Farage-t, a Brexit Párt elnökével készített interjút a Magyar Hírlap.
Farage mindig is a kilépésért küzdött.
A Brexitről szólt a választás, vagy egyéb körülmények is befolyásolták az eredményt? – tette fel a kérdést a lap.
Voltak egyéb faktorok is, például Jeremy Corbyn tevékenysége a Munkáspárt elnökeként. Túlságosan szélsőbaloldali és nem kifejezetten hazafias. Természetesen a Brexit is nagyban befolyásolta az eredményt. Három és fél évvel a népszavazás után választani lehetett a Munkáspárt között, amelyik második referendumot akar, és a Konzervatív Párt között, amelyik azt mondja, hogy „hajtsuk végre a Brexitet” – nyilatkozta Nigel Farage.
A Brexit Párt visszaléptette a jelöltjeit a választókerületek csaknem felében, ott, ahol a konzervatívok győzelemre számítottak. Feláldozták a pártjuk esélyeit a Brexit érdekében?
Igen, abszolút. Úgy fogalmaztam akkor is: az ország előbbre való, mint a párt érdeke. Ez a stratégia egyébként hatékonynak is bizonyult, hiszen a hagyományosan a konzervatívok által vezetett részeken, Anglia déli-délnyugati részén arra lehetett számítani, hogy mandátumokat szerezhetnek a Liberális Demokraták. A választás után pedig az elnökük azt mondta, hogy az én döntésem gyakorlatilag megölte a kampányukat. Ők egyébként nagyon támogattak volna egy második népszavazást.
Arra a kérdésre, hogy mik a pártja további tervei, Nigel Farage így válaszolt:
Meglátjuk. Jól hangzik, hogy „hajtsuk végig a Brexitet”, de nézzük meg, tényleg jól csinálják-e. Tényleg kilépünk-e január végén, vagy sem? Véget ér-e jövőre az átállás, vagy évekre benne ragadunk? Ezek még nagy kérdések.
Skóciával kapcsolatosan úgy vélekedett: a Skót Nemzeti Párttal folytatódhat a konfliktus, de a politikus úgy gondolja, hogy nem lesz újabb függetlenségi népszavazás. Hozzátette: De ha mégis, elég biztos vagyok benne, hogy újra az Egyesült Királyság egysége fog győzni. Skócia bonyolult politikai kérdés marad.
George Soros nagyon bőkezűen támogatta a bentmaradáspárti kampányt az elmúlt években, és ezt „oktatási célú” tevékenységnek nevezte. Mennyi hatása volt ennek? – tette fel a kérdést a Magyar Hírlap újságírója.
Farage úgy vélekedett, hogy „a második referendumért folytatott bentmaradáspárti kampány kifulladt. Soros nem járt sikerrel, bár nagyon próbálta érvényesíteni a globalista nézeteit. Mindent összevetve ezen a választáson a lehető legjobb eredmény született a Brexit-pártiak számára.”
Végezetül egyetért-e azzal, hogy Orbán Viktor kormányfő gratulált Boris Johnsonnak, hogy „sikerült érvényesítenie népe akaratát, amely a szuverenitását az Európai Unión kívül kívánja biztosítani”.
Teljesen igaza van. Mi az EU-n kívül akarunk harcolni a szuverenitásunkért, Orbán úr pedig az unión belül. Ez nagy kihívás – jelentette ki a politikus.
Forrás: Magyar Hírlap