Site icon Mai Világ

Ha békét köt az ukrán vezetés, partizánháború robbanhat ki?

This handout photograph taken and released by the Ukrainian Presidential press service on February 4, 2024 shows the President Volodymyr Zelensky (C) talking with servicemen during his visit to Zaporizhzhia region, amid Russian invasion in Ukraine. (Photo by Handout / UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / Ukrainian Presidential Press Service" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS

Hirdetés

Ukrajnában aligha lesz béke azután sem, ha majd egyszer aláírják a tűzszüneti megállapodást – erről adott hírt a Magyar Hírlap. Mint írták, a globális Nyugat csak most kezdett el gondolkozni azon, hogy már az eredeti orosz követelések között is megtalálható volt Ukrajna nácitlanítása. Egyszerűen lesöpörték az asztalról, mondván, hogy ez nem más, mint a Kreml propagandája. Csakhogy, az ukrán neonácik nem akarnak békét mindaddig, amíg az összes oroszok által elfoglalt területet vissza nem szerzik.

A portál szerint Brüsszelnek – ha csak nem akarja a háborút szándékosan folytatni –, komolyan kellene vennie annak lehetőségét, hogy Ukrajnában egy tűzszüneti megállapodás után partizánháború robbanhat ki. – A szélsőséges, fasisztoid, neonáci ukrán fegyveres csoportok ugyanis nem hajlandóak semmilyen kompromisszumra. Ez a partizánháború akár hosszú évekig is eltarthat, destabilizálva nem csak Ukrajnát, de az egész közép-európai térséget is – tették hozzá.

Mint ahogy ez történt a második világháború utáni másfél évtizedben is. Az egykor a német náci megszállók oldalán tömeggyilkosságokat is elkövető csoportok – például, a volhiniai mészárlás, amikor bestiális kegyetlenséggel körülbelül kétszázezer lengyel nőt, csecsemőt, gyereket, idős embert öltek meg, illetve a zsidók, az oroszok és más kisebbségek tömeges megölésében vettek részt – hivatalosan 1956 októberéig harcoltak a szovjet belbiztonsági erőkkel szemben. Utolsó dokumentálható akciójuk éppen a magyar határ közvetlen közelében történt.

Gyakorlatban azonban az ukrán fegyveres náci alakulatok az ötvenes évek végéig harcban álltak a szovjet rendvédelmi szervekkel. – Tehát nem mondhatjuk, hogy magyar szempontból nézve a mostani neonáci csoportok feltételezett jövőbeni akciói nem jelentenének veszélyt hazánkra – fogalmazott a lap.

 

Hirdetés

De mi történt 1959. október 15-én Münchenben? – tette fel a kérdést a Magyar Hírlap. Egy orosz ügynök a bajor fővárosban ezen a napon megölte Sztepan Banderát, az Ukrán Nacionalista Szervezetek egykori elnökét, aki második világháború után menekülni kényszerült hazájából, mert tudta: sok jóra nem számíthat a szovjet hatóságok részéről. Ezek után az ötvenes évek legvégén, a náci Németország egykori ukrán szövetségesei részben feladták a küzdelmet, részben pedig kisebb csoportokba szóródtak szét és megsemmisültek.

A mostani ukrajnai konfliktus lezárása után kísértetiesen hasonló helyzet alakulhat ki, mint amilyen a második világháborút követően volt. Túl sok fegyver marad jogtalanul olyan emberek kezében, akiknek a pszichéjét a háború eltorzította, és tudatukat a náci ideológia itatta át. Az Azov ezred és más hasonló egységek ráadásul komoly erőt, harcértéket képviselnek.

S hogy mit tesznek a még meg sem kötött béke után a szélsőséges ukrán egységek, és mit tesz majd ellenük az ukrán vezetés? Meg fogjuk írni!

Bekezdesek.hu

Hirdetés
Hirdetés
loading...
Exit mobile version