Hatalmas tiltakozási hullám söpör végig Izraelen
Izraeliek százezrei vonultak ki szombaton országszerte az utcára, hogy tiltakozzanak a kormánynak az igazságszolgáltatási rendszer átalakítására irányuló ellentmondásos törekvése ellen.
A tüntetések szervezői – amelyek többek között Jeruzsálemben, Haifában, Beersebában és Tel-Avivban zajlottak – pénteken „a bénultság hetét” hirdették meg, hogy fellépjenek a szerintük „Izraelt diktatúrává változtató kísérlet ellen”.
A szervezők által közölt adatok szerint összesen 630 ezren vettek részt a megmozdulásokon. Csak Tel-Avivban, amely az aktivisták fő helyszíne volt, mintegy 200 ezer tüntető gyűlt össze – közölte a helyi média.
A tüntetők összetűzésbe keveredtek a rendőrséggel, amely vízágyúkkal oszlatta fel a Tel-Avivban az Ayalon autópályát elzáró tömeget és 28 embert vett őrizetbe. A tüntetőknek jogi segítséget nyújtó ügyvédek egy csoportja azt állította, hogy összesen 44 aktivistát tartóztattak le.
A tömeges tüntetések idején Yoav Gallant izraeli védelmi miniszter arra figyelmeztetett, hogy az igazságügyi reform kérdése egyre inkább megosztóvá válik. „A mélyülő megosztottság beszivárog a katonai és védelmi intézményekbe. Ez egyértelmű, közvetlen és valós veszélyt jelent Izrael biztonságára” – jelentette ki, és sürgette a kormányt, hogy folytasson tárgyalásokat az ellenzékkel.
Tel Aviv, today. Estimated as the largest protest in the history of Israel pic.twitter.com/2CEGz4cl2b
— Danel Lushi (@DanelLushi) March 25, 2023
An estimated 600,000+ participated in protests across #Israel tonight in opposition of the government’s proposed Judicial reforms.
Hirdetés Below, protestors sing Israel’s national anthem, Hatikvah – the Hope 🇮🇱
— CIJA (@CIJAinfo) March 26, 2023
Izraelben hónapok óta tüntetések zajlanak, amelyeket a Netanjahu-kabinet azon tervei váltottak ki, hogy korlátozza a Legfelsőbb Bíróság hatáskörét a törvényhozó és a végrehajtó hatalommal szemben, miközben a kormánykoalíciónak többséget biztosít a bírákat kinevező bizottságban.
Hétfőn Netanjahu koalíciója azonban visszavonta a javasolt reformot, és csökkentette a kormány képviselőinek számát az igazságügyi bizottságban. Erre Joe Biden amerikai elnökkel folytatott telefonbeszélgetést követően került sor, aki „felajánlotta támogatását a demokratikus társadalmak alapelveivel – köztük a fékek és ellensúlyok elvével – összhangban lévő kompromisszum megkötésére irányuló erőfeszítésekhez”.
NIF