Az új holland kabinet hamarosan komoly összeütközésben találhatja magát Brüsszellel az egyik legmegosztóbb kérdésben.
Hollandia megalakította új kormányát és ezzel együtt megszületnek az új elképzelések is. A 67 éves, független Dick Schoof lett a miniszterelnököt négy párt koalíciója támogatja: a szélsőjobboldali, nacionalista PVV, a konzervatív-liberális VVD, a populista, gazdapárti BBB és a feltörekvő, jobbközép NSC – írja a Euronews.
A GEERT WILDERS-FÉLE PVV A SZÖVETSÉGBEN BETÖLTÖTT MEGHATÁROZÓ SÚLYA MIATT A KÖZÖS PROGRAMBAN NAGY HANGSÚLYT FEKTET A MIGRÁCIÓ KÉRDÉSÉRE, AMELY AZ ELŐZŐ KORMÁNY ÖSSZEOMLÁSÁT OKOZTA, ÉS A TAVALYI VÁLASZTÁSI CIKLUSBAN IS MEGHATÁROZÓ TÉMA VOLT.
A kormánykoalíciós megállapodás javaslatok hosszú sorát tartalmazza a migrációs hullámok csökkentésére irányulóan, amelyek a pártok szerint nyomást gyakorolnak a lakhatásra, az egészségügyre, az oktatásra, a pénzügyi forrásokra és a társadalmi kohézióra.
A kezdeményezések között szerepelnek olyan új változtatások is, mint a befogadási eljárások szigorítása, az érvényes tartózkodási engedéllyel nem rendelkezdő emberek kitoloncolása az országból (akár erőszakos módszerekkel is), valamint a belga és német határokon már feltartóztatott illegális migránsok azonnali visszatoloncolása.
A program egyik pontja már így szól:
AZ EURÓPAI MENEKÜLTÜGYI ÉS MIGRÁCIÓS POLITIKÁBÓL VALÓ KILÉPÉSI ZÁRADÉK MIELŐBBI BENYÚJTÁSA AZ EURÓPAI BIZOTTSÁGNÁL.
Az ambiciózus felvetés, amelyet hivatalosan még nem terjesztett elő a holland-kormány, gyorsan felkeltette Brüsszel figyelmét, mivel még ugyanazon a héten jelent a tagállamok végső jóváhagyásával az Új migrációs és menekültügyi paktum. Ez egy átfogó reform, amely kollektív, kiszámítható szabályokat terjeszt ki a menedékkérők érkezésének kezelésére.
A reform tárgyalása egyébként csaknem négy évig tartott, és egy olyan, sok energiát felemésztő politikai vállalkozás lezárását jelentette, amely a 2015-2016-os migrációs válságig nyúlik vissza.
AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG EDDIG NEM VOLT HAJLANDÓ KOMMENTÁLNI A POLITIKAI PROGRAMOKAT. KIEMELTÉK, HOLLANDIA A MÁJUS 14-I ZÁRÓSZAVAZÁSON AZ ÖSSZES ELŐTERJESZTETT JOGSZABÁLY MELLETT SZAVAZOTT.
Az elfogadott uniós jog minden érintett tagállamra nézve kötelező, és hatálybalépését követően az egyes jogi aktusokban foglalt konkrét rendelkezéseknek megfelelően alkalmazandó. A paktum jogi aktusai kötelezőek lesznek Hollandiára nézve – tette hozzá a Bizottság szóvivője.