Feltűntek a fronton a várva-várt amerikai tankok, és gyorsan kettőt el is intéztek az oroszok. Mit mond ez el az Abramsekről és mit a háború állásáról?
Emlékezhetünk, nagyjából tavaly ilyenkor kezdődött az a kimerítően hosszú huzavona, amely a nyugati harckocsik Ukrajnába küldésével kapcsolatban bontakozott ki. Bár több szakértő már akkor is arról beszélt, hogy a Leopardok vagy éppen Abramsek átadása nem fog drasztikus változást hozni a háború menetébe, a média egy része mégis valamiféle csodafegyverként kezelte ezeket az eszközöket. (Egy másik része pedig ócskavasként, amelyek nem lesznek többre jók, mint a győzedelmes orosz haderő páncéltörő eszközeinek gyakorlatozására.)
Aztán a nyugati eszközök szép lassan, a szokásos módon elhúzva, a pontos megérkezés, pláne a hadrendbe állítás és bevetés időpontjait homályban hagyva megérkeztek – és nem igazán történt semmi. Láthattunk felvételeket a frontokon feltünedező Leopardokról, aztán kilőtt vagy harcképtelenné vált Leopardokról is, de a sokáig várt ukrán ellentámadás a bevetett nyugati páncélosokkal együtt sem ért el átütő sikereket.
Azóta már túl vagyunk az ellentámadáson, és az Avgyijivkánál aratott költséges orosz győzelmen is, az ukrán erők pedig nagyjából a teljes fronton védekezésben, itt-ott visszaszorulóban is vannak. A nyugati harckocsik tehát nem váltották meg a világot.
Még ebben a mezőnyben is különösen alul tudták múlni a várakozásokat az M1A1 Abrams amerikai harckocsik. Tegyük hozzá, hogy bár pontosan nem tudjuk, hány Leopard is érkezett meg az ukránokhoz, a felajánlások a százas nagyságrendben jártak, és német tankokból mindenképpen érzékelhető mennyiséget kaptak az ukránok. Ehhez képest a világ legnagyobb katonai hatalma, az Egyesült Államok összesen 31 darab Abramst ígért Ukrajnának, ez a mennyiség még akkor is kevés lenne, ha az Abrams tényleg nagyságrendekkel verné az orosz eszközöket minden tulajdonságában – mint ahogy egyébként nem.
De az Abramseket egészen 2024 elejéig még csak látni sem lehetett a fronton. Hol voltak? Nem tudjuk, hogy a szállítás, az ukrán legénységek kiképzése húzódott-e el, vagy esetleg az ukrán hadvezetés tudatos döntése volt be nem vetésük, mindenesetre a gyakorlatozáson kívül egy árva videó vagy fénykép sem tanúskodott arról, hogy az amerikai harckocsikat a frontra vitték volna.
Ez változott meg február végén, amikor bejárta az internetet egy felvétel, amelyen állítólag Avgyijivka környékén láthatunk egy Abrams M1-et akcióban (hogy pontosan mikor, például a város feladása után vagy előtt, az nem világos). A harckocsi feltehetően a 47. ukrán gépesített dandár, az egyik legtöbb harci tapasztalattal rendelkező, és legtöbb sikert elérő ukrán egység kötelékében jelent meg a fronton. A drónfelvételekből összevágott videón elvileg az látható, ahogy az Abrams orosz pozíciókat, eszközöket támad Sztyepove közelében. A híradások szerint egyébként az Abrams(ek) súlyos veszteségeket okozott/tak e bevetésen az oroszoknak, de erről nehéz lenne biztosat mondani.
⚡️The first video of the combat operation of the 🇺🇸American M1A1 "Abrams" in service with the 🇺🇦47th Separate Mechanized Brigade in the Avdiivka direction pic.twitter.com/gZNPBcEtMr
— 🇺🇦Ukrainian Front (@front_ukrainian) February 23, 2024
Az viszont biztosnak látszik, hogy az ukránok a következő napokban elvesztettek (legalább) két Abramst is a harcokban. Az első ilyen felvételek február 26-án váltak közkinccsé. Az orosz drónfelvételeken egy lángoló, illetve elhagyatottnak látszó Abrams látható, és ezek hitelességét nyílt forrásból dolgozó elemzők is megerősítették, ezzel tehát kimondható, hogy megvan az ukránok első elvesztett Abramse.
The first confirmed loss of a US-supplied M1A1 Abrams main battle tank in service of the Armed Forces of Ukraine.
The tank caught fire after being hit by the Russians near Avdiivka in Donetsk Oblast. pic.twitter.com/Uuk3bvtSil
— Status-6 (Military & Conflict News) (@Archer83Able) February 26, 2024
Hirdetés Hirdetés
Nem tudjuk, milyen fegyverrel, vagy inkább fegyverekkel találták el az oroszok a tankot, elképzelhető, hogy több fegyverrendszer (tüzérség, drónok, vállról indítható páncéltörő lövedékek) kombinációja gyűrte le a páncélost. Azt sem tudjuk, mi lett a legénység sorsa, sem azt, mi lett a ronccsal később, pedig ez utóbbi is fontos kérdés – de erről majd később. A felvételek alapján viszont valószínűsíthető, hogy a terveknek megfelelően működtek a Abramsek lőszertároló részlegére szerelt csapóajtók, amelyek feladata, hogy a lőszer berobbanása esetén a nyomást – és a lángokat – felfelé és kifelé, tehát a tank legénységétől elfelé vezessék el, jobb esélyeket biztosítva a személyzet túlélésére még egy a tank számára végzetesnek is bizonyuló találat esetén. (Az orosz tervezésű tankokban az automatikus töltőrendszer miatt a lőszert a toronyban tárolják, berobbanása szinte bizonyosan végez a legénységgel, a tank tornyát pedig látványosan lövi ki a levegőbe, mint arról számtalan felvételt láthattunk az utóbbi két évben.)
Nem kellett sok időnek eltelnie, március 4-én már egy újabb elvesztett Abrams felvételeit láthattuk. A harckocsi az események rekonstrukciója szerint a harckocsi egy tank elleni aknára futhatott, elvesztette egyik lánctalpát, legénysége elhagyta, majd ezután további károkat szenvedett orosz dróncsapásokban, így végül elvontatásának kísérletét is feladták az ukránok. A felvételeken az is látható, hogy a harckocsi mellett egy M1150 ABV (Assault Breacher Vehicle – rohamjármű) is ott maradt a csatatéren. Ez a páncélos egyébként szintén az Abrams alapjaira épült, és aknamentesítő, műszaki akadálymentesítő, illetve műszaki mentési szerepet is el tud látni, elvesztése pedig akár még súlyosabb veszteség is az ukránoknak, mint egy Abrams harckocsié, tankokból ugyanis jobban állnak, mint az ukrajnai harcokban oly fontos aknamentesítőkből, amelyek nélkül az orosz védelmi állások megközelítése a legtöbb frontszakaszon öngyilkos küldetésnek számít.
Berdychi, a Ukrainian M1A1 Abrams from the 47th Mechanized Brigade hit a mine, threw a track, and was abandoned while defending the main road in town. https://t.co/H0OFACBrKD pic.twitter.com/LIgLadJBkM
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) March 3, 2024
Az alábbi felvételen pedig az látható, hogy a két roncs meglehetősen közel található egymáshoz, tehát feltételezhetően ugyanabban az összecsapásban érhette utol őket a végzet.
Russian drone records both Ukrainian M1A1 Abrams tanks destroyed on the northern outskirts of Avdiivka (knocked out on February 26 and March 3). pic.twitter.com/8zZ8YpfEql
— clashreport (@clashreport) March 4, 2024
Ráadásként március 5-én az oroszok felvételt közöltek egy HIMARS rakétasorozatvető megsemmisítéséről is. Ugyan az oroszok az első HIMARS-ok még 2022 nyarán történt megérkezése óta rendszeresen állították, hogy kilőttek ilyen eszközöket (ha összeszámoljuk az orosz védelmi minisztérium közleményei alapján kilőtt HIMARS-okat, akkor már az Ukrajnának valaha küldött rakétavetők számánál is jóval nagyobb számot kapunk), eddig még soha nem mutattak be bizonyítékokat is állításaik mellé. Eddig. Mi több, az oroszok egy másik HIMARS állítólagos pusztulásáról is közöltek felvételeket, ezeken azonban valójában nem látszik, mit is találtak el. (Az első posztban a megerősített találat, a másodikban a kétséges látható.)
The first visually confirmed loss of the M142 "HIMARS" during the entire war…
Eternal memory to the crew 💔🕯️ pic.twitter.com/Ou2MVpDMDo
— MAKS 23 🇺🇦👀 (@Maks_NAFO_FELLA) March 5, 2024
Ha ehhez hozzávesszük, hogy február végén az oroszok egy szintén amerikai, látszólag épségben a birtokukba került Bradley gyalogsági harcjárművet utaztattak keresztül nyilvánosan az országon, egyfajta parádé keretében (igaz, ebből már több tucatot vesztett Ukrajna nyílt forrásból is megerősíthető módon, bár egy szinte sértetlen példány megszerzése nagy fegyvertény), akkor elmondható, hogy az elmúlt hetek nem éppen az amerikai fegyverek dicsőségéről szóltak Ukrajnában.
Akkor most kiderült volna – amit az orosz propaganda már régóta állít –, hogy a király meztelen, az amerikai (nyugati) eszközök pedig valójában nem ellenfelei az orosz fegyvereknek, különösen nem Ukrajna sáros, havas, aknákkal teli, drónokkal és tüzérségi eszközökkel teli harctéri valóságában?
Forrás: privátbankár