Hullottak az amerikai rakéták Kína partjainál, félreérthetetlen figyelmeztetést küldtek Pekingnek
Az Egyesült Államok befejezte a kéthetes közös hadgyakorlatát Indonéziával, amely olyan manővereket is szimulált, mint a távoli szigetek visszaszerzése – közölte a Nikkei Asia. Az eseményen Japán, Dél-Korea és egy sor másik ország is részt vett.
Az indo-csendes-óceáni térségben a konfliktusok elrettentése nem valósítható meg egyetlen ország által egyedül
– mondta Hajime Kitajima vezérőrnagy egy sajtótájékoztatón. A gyakorlatok még augusztus 26-án kezdődtek, és a megfigyelőkkel együtt idén nagyjából 7000 fő vett rajta részt. A távol-keleti katonai hatalmak mellett európai ország is képviseltette magát, francia katonák is részt vettek hadműveletekben.
Egy csütörtöki, a média számára is nyitott gyakorlaton a japán és szingapúri erők 200 tagja csatlakozott az amerikai és indonéz katonákhoz, hogy szimulálják egy távoli sziget visszafoglalását a kelet-jávai Banongan-parton. Eközben valós harcokhoz hasonló forgatókönyvet vettek át. Eleinte megfigyelők érkeztek, akik felderítési munkákat végeztek, majd kétéltű járművekkel partraszállási gyakorlatokat végeztek. Pénteken hat ország az indonéz hadsereg nagy gyakorlóterén próbált el közösen egy akciót.
Az amerikai HIMARS mobil rakétatüzérségi rendszerrel nagy távolságból támadást indítottak egy ellenséges állás ellen, majd a katonák leszálltak helikopterekről megközelítették a helyszínt, miközben sortüzeket adtak le.
Ezek a tesztek azért különlegesek, mivel a térségben nagyon feszült helyzet alakult ki a Dél-kínai-tengeren: Peking a terület egészét a sajátjának tekinti. A mostani esemény akár egy figyelmeztetésként is értékelhető, hogy a térségi országok fel vannak készülve a keleti nagyhatalom esetleges agresszív nyomulására.
Portfolio